Napravljen maslac od ugljen-dioksida i vode

Foto:pixabay

Foto:pixabay

Startap kompanija "Savor" napravila je maslac od ugljen-dioksida, a iz kompanije tvrde da ima jednako dobar ukus kao i običan maslac, samo što za pravljenje ovog nisu potrebne životinje.

"Savor", uz podršku milijardera Bila Gejtsa, eksperimentiše sa stvaranjem biljnih zamena sladoleda, sira i mleka, koristeći termohemijski proces koji omogućava izgradnju molekula masti, stvarajući lance ugljen-dioksida, vodonika i kiseonika, a sada su najavili i biljnu alternativu maslaca, prenosi index.hr.
 
Smanjenje potrošnje mesa i mlečnih proizvoda jedan je od ključnih načina na koji čovečanstvo može da smanji svoj loš uticaj na životnu sredinu, budući da je stočarstvo značajan izvor gasova staklene bašte, a iz "Savora" kažu da će njihovi proizvodi imati znatno manji ugljenični otisak od onih životinjskog porekla.

Na njihovoj službenoj stranici opisan je i ceo proces - počinju s ugljen-dioksidom, koriste malo toplote i vodonika za formiranje lanaca koji se zatim mešaju s kiseonikom iz vazduha kako bi se napravile masti i ulja.
 
"Tako dobijamo bogate, divne sastojke bez patnje životinja, plantaža palmi ili opasnih hemikalija. Sve na najefikasniji način, koji najmanje uništava životnu sredinu", naveli su iz startapa "Savor". Ketlin Aleksander, izvršna direktorka iz startapa "Savor", rekla je da su trenutno u pretkomercijalnoj fazi i rade na regulatornom odobrenju kako bi mogli da prodaju maslac, za koji očekuju da će u prodaju krenuti tek sledeće godine.
 
Alternative mesnim i mlečnim proizvodima postale su sve popularnije poslednjih godina, ali neke su podbacile u pogledu ukusa, no iz "Savora" kažu da je ukus njihovog maslaca sličan tradicionalnom. 
 
Ostaje pitanje hoće li naići na odobravanje javnosti kada i ako krene u prodaju.

 

Agroinfo.rs/021.rs

Napravljen maslac od ugljen-dioksida i vode

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bil Gejts je afričkim poljoprivrednicima uveo "zelenu revoluciju". Međutim, stanovnici tvrde da njegov model, umesto da hrani ljude, uništava poljoprivredu - Gejts zasadi, a Afrika žanje glad i zavisnost.

Videli su i seljaci da od oranica nema vajde, pa su i oni izašli na ulice. Problem je što se asfalt ne ore. To znaju paori, ali oni koji im kroje sudbinu a od njih hleba jedu, očigledno ne znaju. I ne zanima ih mnogo.

Bil Gejts, američki milijarder, rešio je da svoj novac investira u proizvodnju mleka kojom neće biti izazvana velika emisija štetnih gasova.

Iako je drveće izvor života, trebalo bi da znamo da neke vrste nikako ne bi trebalo saditi u samom dvorištu. Pojedine vrste prave velike količine ugljen-dioksida koje mogu biti štetne.

Koliko je ljudski faktor štetan, govori činjenica da Amazonska prašuma, takozvana 'pluća sveta', sada više emituje ugljen-dioksida nego što može da ga apsorbuje, utvrdila je najnovija naučna studija. Prema toj studiji, emisija iznosi milijardu tona ugljen-dioksida godišnje, prenosi britanski list "Gardijan"

Čovek koji je u prethodnim godinama masovno kupovao američko poljoprivredno zemljište i vremenom postao vlasnik 97.124,5 hektara je Bil Gejts

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета