Roditelj kako da zaštitite decu za vreme dugog i toplog leta
Foto: Pixabay.com
Pravila o bezbednom izlaganju dečje kože suncu treba slediti svuda i na svakom mestu – u dvorištu, na ulici, a pogotovo na moru, jezeru, bazenu tj. pored bilo kakve vode.
Zaštita beba mlađih od 6 meseci podrazumeva JEDINO I ISKLJUČIVO potpuno izbegavanje boravka napolju od 10-18h u letnjim mesecima, osim po sasvim oblačnom i prohladnom danu. Pa i tada, sa šeširićem i obučenim u tanka odelca od laganih pamučnih materijala.
Suncu se treba izlagati postepeno, od nekoliko minuta prvog dana pa do maksimum par sati posle nedelju dana i to isključivo ujutru i uveče. Ako nemate odmor od mesec dana, onda ove pripreme treba započeti još kod kuće i pre početka leta. Svakodnevne prolećne šetnje, igranja na svežem vazduhu dok još nisu krenule vrućine, odlična su priprema za letovanje. Postepeno izlaganje je od ključne važnosti, jer melanociti u koži imaju vremena da se adaptiraju na povećano zračenje. Ali baš nikad ne dozvoliti da dete bude na suncu u vreme kada je zračenje najveće – od 12 do16h! “Bićemo u hladovini” je loš izgovor. U tom periodu su UV zraci toliko jaki i padaju pod pravim uglom tako da probijaju i najdeblje hladovine posle desetak minuta boravka u istoj.
Taj period je najopasniji, a što je dete mlađe i svetlije kože granice se pomeraju sve do 10h pe podne i 18h uveče. Vansezona (maj/juni i septembar/oktobar) je takođe dobar izbor koji Vam može dodati koji sat uživanja u ne tako jakom suncu. Ne vodite decu još na početku letovanja na celodnevne izlete, pogotovo ne brodom, gde usled strujanja vazduha vrućinu i ne osetite, a Sunce prži nežnu dečju kožu čak i u hladovini. A svuda okolo vodena površina i pomenuta refleksija koja sve množi sa tri.
Zaštita dece od sunca?
Za malu decu, šeširić ili kapa su obavezni i dok je dete u vodi i van nje. Osim što štite od sunčanice, obodi ovih simpatičnih modnih detalja štite najosetljivije delove lica i rata da ne izgore. Dugi rukavi i nogavice, a tanki materijali su takođe mudar izbor.
Kreme za sunčanje moraju biti sa zaštitnim faktorom preko 30, a za decu mlađu od 3 godine i preko 50. Kako Ietovanje odmiče i koža dobija tamniju nijansu, visina faktora se može smanjivati. Ako dete ima izrazito svetlu put koja teško tamni i lako gori, onda je zaštita sa 50+ faktorom neophodna sve vreme. Zaštitni faktor nije apsolutna zaštita od opekotina, ali produžava vreme koje možemo provesti na suncu. Mazanje treba obnavljati svaka 2 sata, kao i i posle svakog kupanja. Vrlo je važno pažljivo detetu namazati sve delove tela.
Važno: ne zaboravite da namažete detetu zaštitnu kremu PRE izlaska iz kuće (ili hotela, apartmana) jer se dosta opekotina dese već na putu do plaže, bazena.
Bez vode se ne kreće sa detetom ni na najkraću relaciju. Mogu se koristiti i blage limunade i razblaženi voćni sokovi domaće izrade (nabolje od sveže ceđenog voća), a izbegavati zaslađene i gazirane napitke. Sveže povrće u obliku salate uz lagana mesa i ribu je idealan obrok za vrele dane, a sveže voće odlična užina i osveženje. Doručak može biti “jači” i kaloričniji, ali kasnije u toku dana izbegavati masne i teške obroke, kao i koncentrovane slatkiše.
Rizik za sunčanicu je veći u rizično doba dana, na otvorenom i sa nepokrivenom glavom. Češće se dešava od toplotnog udara, ali potonji spada u ozbiljnije stanja iako (srećom) znatno ređa.
Toplotni udar se može desiti i u zatvorenom prostoru, u zagušljivom i vlažnom okruženju. Vrlo često je u pitnju pregrejani auto. Pogotovo ako su deca neadekvatno obučena (previše slojeva, sintetičke materijali) i puno se znoje, a unos tečnosti je nedovoljan.
Simptomi u oba slučaja mogu biti glavobolja, vrtoglavica, gubitak svesti. Od sunčanice se obično dete brzo opravlja kad se rashladi i hidrira, ali kod toplotnog udara sve traje duže i ne prolazi. Ukoliko dete ne dolazi svesti, raskomotiti ga, rashladiti koliko možemo i obavezno zvati Hitnu pomoć! Rashlađivanje neklimatizovanih prostorija treba vršiti otvaranjem prozora noću, a zatvaranjem u najtoplije doba dana. Česta tuširanja (sa kvašenjem i kose) takođe pomažu.
Mladeže je svakako dobro redovno kontrolisati kod dermatologa i po potrebi ukloniti ako predstavljaju pretnju. Prekrivanje mladeža flasterom nije potrebno, mladež se štiti kao i ostala koža – adekvatnom pripremom, izbegavanjem boravka na direktnom suncu od 11-17h i zaštitnim kremama koje redovno obnavljamo!
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tokom velikih vrućina, mnogim veterinarskim ambulantama javljaju se vlasnici čiji su kućni ljubimci dobili toplotni udar.
Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ nedavno je potvrdio prvi slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u Srbiji.
Sezona alergija je uveliko počela, a sa njom i dobro poznati simptomi kao što su kijanje, kašalj i suzenje očiju.
Kod alergijske reakcije na hranu imuni sistem reaguje na hranu kao na materije koje su opasne za organizam. Alergijska reakcija na luk je veoma retka.
U zavisnosti od stepena izloženosti, dejstva i vrsta sredstava za zaštitu biljaka kojima su pčele bile izložene, postoje razlike u simptomima koji se ispoljavaju u ponašanju pčela. Ove promene variraju od blagih, do onih veoma opasnih, pa čak i letalnih.
Како у летњим месецима смањити ризике од топлотног удара говеда? Какве услове фармери за ту сврху морају да обезбеде? Како на време препознати симптоме топлотног удара?
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета