SEDAM GREŠAKA koje ne biste smeli da pravite prilikom rezidbe

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Redovna rezidba stabala i grmlja može povećati snagu biljaka, poboljšati proizvodnju voća ili cveća i odbiti bolesti. Međutim, potrebno je znati na koji način je najbolje obaviti orezivanje i koje greške ne bi trebalo praviti.

Rezidba je postupak selektivnog uklanjanja mrtvih ili neželjenih grana biljke. Obavlja se u različito vreme, a sve u zavisnosti koje voćke ili cveće uzgajate i šta od biljaka želite da dobijete, tako da je potrebno raspitati se kada se koja rezidba obavlja i na koji način.

Kako orezivati i koje su najčešće greške?

Orezivanje na pravom mestu je ključno za održavanje zdravih biljaka i njihovog izgleda. Previsoko orezivanje može podstaći bolesti dok prenisko može oštetiti pupoljke.

1) Rezidba u pogrešno doba godine

Većina biljaka se orezuje zimi, kada miruju, ali postoje izuzeci. Drveće trešnje i šljive je, na primer, podložno bolesti lišća i zato ih treba orezivati leti kada se smanjuje rizik od zaraze. Isto tako, većinu grmova u prolećnom cvetu treba orezati odmah nakon cvetanja. Vinovu lozu treba orezivati samo u decembru i januaru, jer u suprotnom možete da prouzrokujete da biljka izgubi sok, što slabi biljku i na kraju može da je ubije.

2) Preterana rezidba

Rezidbom se uklanjaju stabljike i lišće koji su dva glavna izvora hrane za biljku - ugljeni hidrati se čuvaju u drvetu, dok lišće stvara sopstvene ugljene hidrate kada obavlja fotosintezu. Uklanjanje previše materijala odjednom može dovesti do odumiranja korena i može proći nekoliko godina dok se drvo ne oporavi. Štaviše, ako orežete vođicu, biljka može da padne u jednu vrstu šoka i napravi puno lisne mase na štetu cveća i voća.

3) Orezivanje iznad čvora

Čvor je mesto gde lišće, pupoljci i izdanci izlaze iz stabljike. Uvek treba da isečete samo iznad čvora jer to sprečava „odumiranje“, a samim tim i pojavu bolesti. Takođe, sečenjem iznad čvora možete manipulisati novim stabljikama, listovima ili cvetovima da bi se formirali u željenom smeru, kao što se čvorovi formiraju na različitim stranama stabljike. Ne secite preblizu čvora jer to može da ga ošteti, ali izbegavajte i da ostavljate više od 1 cm iznad čvora.

4) Ako ne čistite makaze za rezidbu, pravite grešku

Čisti, oštri i dobro podmazani alati za orezivanje bolje funkcionišu, traju duže i sigurniji su od onih prljavih i tupih. Ako ne oštrite makaze, manje je verovatno da ćete napraviti čisti rez prilikom retidbe. Neurednoj posekotini će trebati duže da zaraste od čiste posekotine i zato postoji rizik da bolest napadne biljku. Ako alate ne očistite i ne dezinfikujete nakon upotrebe, mogli biste nesvesno da proširite bolest među biljakama.

5) Orezivanje pod uglom

Kada orezujete grane, važno je da sečete pod uglom nadole, tako da kada kiša brzo teče sa rane, tj. orezanog dela. Ravnim orezivanjem rizikujete da gljivične infekcije uđu u biljku jer se voda može zadržati na rani i stvoriti savršene uslove za razvoj gljivica.

6) Na vreme uklonite bakterijske infekcije (tumore) biljaka

Tumorske promene su bakterijska infekcija koja zaražava drveće iz roda Prunus. Orezivanjem ranih znakova ovih infekcija možete produžiti život drvetu i osnažiti ga, ali ignorišući ga rizikujete da skratite životni vek biljke.

7) Uklonite odumrle delove

Postoji nekoliko uzroka odumiranja uključujući lošu sadnju, loše orezivanje, oštećenja od mraza i fizička oštećenja. Ponekad gljivice mogu da napadnu ove mrtve izdanke i izazovu rak koji se širi na druge delove biljke, potencijalno je oslabljujući. Stoga je važno da se odumrli delovi uklone kako bi se sprečio nastanak bolesti.

Agroinfo.rs/agriculture.com.ph

SEDAM GREŠAKA koje ne biste smeli da pravite prilikom rezidbe

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U zavisnosti od vremena setve, usevi suncokreta se nalaze u fazi od klijanja do 2 lista razvijena (BBCH 09-12). Pregledom ovih useva je uočeno prisustvo odraslih jedinki kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) i peščara (Opatrum sabulosum) u većim brojnostima u odnosu na prethodne godine.

Zasadi kajsija se u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta i ekspozicije terena u našoj zemlji nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).

Prvo startno prolećno prskanje voća, obavlja se najčešće krajem februara do početka marta.

Podmlađivanje zasada je agrotehnička mera koja se obavlja kod autohtonih sorti koje su u procesu izumiranja. Asanacija se retko primenjuje u intenzivnoj proizvodnji jabuke, a često u ekstenzivnoj.

Na području delovanja RC Pirot, u zasadima kupine u toku je glavna berba. Vizuelnim pregledom zasada na lokalitetu Gorčinci, utvrđeno je prisustvo odraslih jedinki ružinog gundelja (Cetonia aurata) u niskom procentu napada. Proizvođačima se preporučuje da se protiv štetočine bore samo mehanički.

Tresetna mušica je štetočina koja se može javiti u bašti, plasteniku, kod proizvodnje cveća u zatvorenom prostoru, šampinjona. Naročito predstavlja problem kada dođe do premnožavanja ove vrste, kada nanosi štetu mladim biljkama, naročito njihovom korenu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета