Slepi miševi veoma korisne životinje za poljoprivrednu proizvodnju

Foto: pixabay free

Foto: pixabay free

Ove životinje aktivno učestvuju u poljoprivrednim radovima i potpomažu ih

Oni se  hrane insektima, sitnim sisarima, žabama, pticama, pa čak i ribama. Smatra se da u jednoj sezoni kolonija od 150 slepih miševa može da pojede 50 000 skakavaca, 38 000 gusenica, 19 000 stenica, 16 000 gundelja i još mnoge druge štetočine. Njihova najčešća staništa su: šume (naročito listopadne), šumske ivice, vodena i vlažna staništa, pašnjaci i livade, voćnjaci i oranice.

Neki od načina kako pomažu poljoprivredi:

Hrane se štetnim insektima,
Raznose seme biljaka,
Oprašuju biljke,
Pokazuju kakav je kvalitet životne sredine.

Prema istraživanjima iz 2016. godine, procesi koje svakodnevno primenjujemo u poljoprivredi štete populaciji slepih miševa. Čak polovinu svih šteta nanosimo sečom drveća u šumama. Evo kojim još praksama umanjujemo broj slepih miševa:

Uništavanjem prirodnih staništa,
Uništavanjem mozaičnosti staništa,
Prekomernom upotrebom pesticida,
Uklanjanjem živica i vegetacija uz ivice vodotokova, koji su važna staništa i lovne teritorije slepih miševa.
Širenjem monokultura, što utiče na siromaštvo plena i intenzivnu upotrebu hemikalija.

Slepi miševi veoma korisne životinje za poljoprivrednu proizvodnju

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poziv mlekara i stočara nadležnim državnih organima na razgovor, zbog, kako su naveli, „neodrživog stanja u poljoprivredi“ za sada je okončan porukom da “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima“, ali da će udruženja morati da „pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način“, ne navodeći na šta su tačno mislili

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pojačalo je tokom maja nadzor i kontrolu prometa hrane životinjskog porekla.

Uprava za agrarna plaćanja pri Ministarstvu poljoprivrede raspisala je javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture a zainteresovane lokalne samouoprave

Vlada Republike Srbije opredelila je u 2025. godini ukupno 135 miliona dinara za podsticaje u okviru Programa podrške razvoju preduzetništva, od čega je 50 miliona dinara namenjeno konkretno za podršku ženama na selu.

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета