Šta je virus nekrotične prstenaste pegavosti koštičavog voća i kako zaštititi zasad?

Foto: Pinterest

Foto: Pinterest

Virus nekrotične prstenaste pegavosti koštičavog voća obično napada domaćine iz roda Prunus kao što su breskva, trešnja, badem, šljiva, višnja, kajsija i druge. Virus je raširen na svim kontinentima.

Virus nekrotične prstenaste pegavosti koštičavog voća (Prunus necrotic ringspot virus, PNRSV) je biljni patogeni virus koji uzrokuje bolesti prstenastih pegavosti koje pogađaju vrste roda Prunus, kao i druge vrste poput ruže i hmelja.

Simptomi

Simptomi na stablima voćnjaka mogu uključivati odumiranje pupoljaka i korenja, smanjeni opstanak i jednoobraznost drveća i povećanu podložnost zimskim povredama. Neki uobičajeni simptomi takođe uključuju nekrotične rupe na lišću ili simptome grubosti i mozaika. U slatkim trešnjama, ovaj virus uzrokuje smanjenu veličinu lista i stvara difuzne hlorotične prstenove i / ili fleke. Generalno se simptomi PNRSV pojavljuju u godini koja sledi nakon infekcije. Iako odrasla stabla mogu da se oporave od početnih simptoma, održavanje mladih stabala bez virusa je važno jer virus može prouzrokovati dugotrajno zaostajanje u razvoju u poređenju sa zdravim drvećem. Važno je napomenuti da težina simptoma varira od sorte domaćina i virusnog izolata.

 

Prenošenje

Ovaj virus se može prenositi metodama razmnožavanja biljaka, što može biti problematično za širenje bolesti kroz rasadnike i kalemljenje korena u voćnjacima. Virus se prenosi polenom, semenom i zaraženim sadnim materijalom. Veoma se uspešno prenosi semenom trešnje (76,9-88,8%), dok se semenom badema prenosi manje efikasno (9%).

Težina nanete štete

Virus smanjuje količinu prinosa, kvalitet plodova, kao i vitalnost biljaka. Kod nekih sorti trešnje smanjuje prinos od 35-52%, a kod višnje na starijim stablima prinos je manji i preko 40%.

Mere zaštite i kontrola

Najvažnija mera u kontroli PNRSV je sadnja sertifikovanih stabala bez virusa. Brzo uklanjanje zaraženih stabala često se preporučuje kao strategija suzbijanja, ali nije praktična za većinu uzgajivača. Osim toga, skidanje cvetova sa matičnih stabala, prostorna udaljenost od starih zasada i kontrola podloga i plemki takođe spadaju u mere zaštite. Radi dobijanja zdravog sadnog materijala koristi se i tehnika termoterapije.

Agroinfo.rs

Šta je virus nekrotične prstenaste pegavosti koštičavog voća i kako zaštititi zasad?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Tokom velikih vrućina, mnogim veterinarskim ambulantama javljaju se vlasnici čiji su kućni ljubimci dobili toplotni udar.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета