Сузбијање штетних глодара у стрним житима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Разне врсте глодара као што су пољски мишеви, пољске волухарице и хрчкови, могу да нанесу значајну штету стрним житима. Током јесени пољски мишеви се хране посејаним семеном, као и тек никлим усевом. Стрна жита поред луцерке и детелине спадају у групу усева који омогућавају оптималне услове за живот пољских глодара.

Критичан период је од ницања па све до класања стрних жита. Због тога се и већина хемијских мера за сузбијање глодара у житима спроводи крајем јесени и почетком пролећа. За ситне глодаре који не падају у зимски сан пшеница је врло важна у њиховој исхрани. Пољски мишеви у годинама најезде могу да униште читаве усеве.

Сузбијање глодара веома је сложен задатак јер су они миграторне врсте, и када на једном месту остану без хране напуштају га и прелазе на нове површине. Тако у случају масовних појава третирање једне парцеле није довољно, јер и поред тога што се хемијским мерама редукује њихова бројност на парцели, преживеле јединке ће мигрирати на друге парцеле. Само свеобухватне акције, које подразумевају сузбијање глодара на већим површинама могу да дају позитивне резултате.
Такође, веома је битно да се при сузбијању не чека најезда глодара већ да се сузбијање обавља системски сваке године. Агротехничке мере значајно утичу на смањење бројности и густине популација ових врста. Од великог су значаја благовремена жетва стрних жита са што мање осипања зрна, заоравање стрништа, уништавање корова, дубоко орање.

Хемијске мере борбе подразумевају примену родентицида на бази бромадиолона, цинкфосфида, натријум селенита, варфарина итд. Постављање мамака се обавља у јесен и пролеће. Мамци се постављају у јаме и прекрију са земљом да не би дошло до тровања дивљачи и стоке.

У сузбијану ових штеточина предност треба дати агротехничким мерама борбе.

Izvor: agromedija.rs

Сузбијање штетних глодара у стрним житима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Simpatični glodar zdepastog tela, oštrih sekutića i pljosnatog repa koji gradi brane po rekama i obara okolno drveće, posle viševekovnog bivstvovanja na teritoriji današnje Srbije, nestao je sa tog prostora početkom 20. veka.

Vizuelnim pregledom zasada jabuke registrovane su aktivne rupe glodara: poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis), pa je potrebno sprovođenje adekvatnh mera.

Vizuelnim pregledom useva uljane repice na području delovanja RC Požarevac registrovano je prisustvo simptoma suve truleži (Phoma lingam) na pojedinačnim biljkama.

Ovaj period godine rizičan je zbog pojave glodara koji mogu oštetiti zasad, pa se preporučuje sprovođenje odgovarajućih mera kako bi se ovaj proces sprečio.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета