Влажност ваздуха у пластеницима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Осим влажности земљишта, велики значај за раст и развој биљака има релативна влажност ваздуха, јер утиче на интензитет транспирације, фотосинтезу, оплодњу, као и појаву обољења. Влажност ваздуха настаје испаравањем воде из земљишта и биљака и зависи од апсолутне влажности ваздуха и температуре.

С обзиром на зависност влажности ваздуха од температуре, највећа релативна влажност ваздуха је у раним јутамјим часовима и опада ка подневу. Код биљака којима је неопходна висока релативна влажност ваздуха (краставац 90-95%), поред редовног заливања неопходно је и допунско орошавање. За врсте којима је довољна мања релативна влажност (парадајз 50—65%) неопходно је рано јутарње проветравање, као и проветравање после сваког заливања.

У леји са високом температуром висока је и релативна влажност ваздуха (највиша је у топлим лејама). Релативна влажност ваздуха мења се у току дана и највећаје у јутамјим сатима а најмања око 14 часова. У првим послеподневним часовима, када је релативна влажност испод 50%, појачана је транспирација биљака (испаравање) и зато у току изразито топлих дана треба биљке заливати а често и засењивати.

Релативна влажност ваздуха је увек већа у тунелима без грејања. Максимална је у раним јутарњим сатима а облачних дана може бити и за 50% већа него сунчаних. Све то захтева одговарајуће подешавање услова и неге биљака.

Izvor:seoski poslovi

Влажност ваздуха у пластеницима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

Svi oni koji se u Srbiji bave povrtarstvom na veliko i svoje proizvode prodaju na tržištu, uglavnom koriste plastenike kako bi osigurali svoju proizvodnju od vremenskih uslova. Ono što se uloži, vraća se već prve godine kažu proizvođači.

Mravi u plasteniku su noćna mora za proizvođače. Mogu da unište i do 70 odsto roda u zaštićenom prostoru, a najviše su zastupljeni oni crni jer ih privlači obilje hrane i odlični uslovi za život. U nastavku teksta saznajte kako da ih se rešite na prirodan način!

Neophodno je pratiti zahteve tržišta, sajmove cveća i inovacije u proizvodnji ako želite da se bavite uzgajanjem cveća u plastenicima.

U leskovačkom kraju počela je berba crvene paprike ajvarke u plastenicima. Proizvođači su zadovoljni rodom u zaštićenom prostoru, ali zbog loših vremenskih uslova berba na otvorenom kasni petnaestak dana, a i prinosi će biti oko 40 odsto manji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета