Vreme je za zaštitu krompira od patogena i štetočina

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Usevi krompira se u zavisnosti od sortimenta i vremena sadnje nalaze u fazi razvoja listova do faze pred sklapanje redova. Usevi namenjeni za ranu proizvodnju su u procesu vađenja. Na području Srbije, u periodu od 12. do 20. maja, zabeležene su velike količine padavina koje su uz registrovane temperature vazduha u više navrata stvorile povoljne uslove za stvaranje infekcije krompira.

Infekcije krompira prouzrokovane su plamenjačom krompira (Phytophthora infestans) i crnom pegavosti krompira (Alternaria solani).

Ulaskom krompira u fazu zatvaranja redova (što se na najvećem broju parcela očekuje u ovoj nedelji), stvoriće se izuzetno povoljan mikroklimat koji će favorizovati dalji razvoj i širenje navedenih patogena. Sa ciljem zaštite krompira od navedenih patogena proizvođačima se preporučuje primena nekog od sledećih fungicida:
– Silueta (propamokrb-hidrohlorid+mankozeb) 4l/ha
– Consento (propamokarb-hidrohlorid+fenamidon) 1,67-2 l/ha
– Infinito SC (propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) 1,2-1,6 l/ha
– Ridomil Gold MZ 68 WG, Alijansa (metalaksil-M+mankozeb) 2,5 kg/ha
– Leonida (metalaksil-M+fluazinam) 0,5-0,6 l/ha

Na većini regiona započelo je piljenje larvi krompirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata). U narednim danima prognozirane temperature usloviće masovnije piljenje larvi koje za kratko vreme mogu oštetiti veliku površinu lisne mase.

Proizvođačima se preporučuje da po utvrđivanju larvi pomenute štetočine sprovedu mere zaštite primenom nekog od registrovanih insekticida:
– Alverde (metaflumizon) 0,2-0,25 l/ha
– Tonus, Volley 20 SP, Zlatospilan, Kestrel, Wizzzaard (acetamiprid) 0,2-0,25 kg/ha

U usevima mladog krompira koji se vade, ne preporučuje se primena hemijskih mera zaštite.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Vreme je za zaštitu krompira od patogena i štetočina

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета