Zaštitite svoju malinu od problematične eriofidne grinje
Foto: Pixabay
Eriofidna grinja lista maline je veliki neprijatelj ove biljne vrste, a naročito poslednjih godina pravi velike probleme. U nastavku saznajte kako da odbranite svoje maline od ove štetočine.
Ova grinja (lat. Phyllocoptes gracilis) se javljaju u mnogim uzgojnim regionima maline u svetu, od pacifičke obale na zapadu, preko Britanije i kontinentalne Evrope, do Urala na istoku. Ova štetočina napada divlje i pitome vrste maline, neke hibride jagodastog voća i kupine. Kod nas predstavlja čestu pojavu u zasadima. U svim najvažnijim proizvodnim područjima maline u okolini Valjeva, Arilja i Čačka prisutni su napadi eriofidne grinje. Malinina grinja zadaje velike probleme zbog toga što se u toku jedne godine javlja više generacija ove štetočine koje se mogu preklapati.
Karakteristike
Telo ove grinje je crvolikog oblika i veoma sitnih dimenzija. Dužina tela odraslih jedinki se kreće od 115 do 130 mikrona. Prezimljavaju odrasle ženke u kolonijama u pazuhu pupoljaka oko ljuspastih listića. Malinina grinja, kao i ostale vrste eriofida, ima dve morfološki različite forme, prezimljujuću i letnju. Odrasle jedinke prezimljavaju na jednogodišnjim lastarima, dok u toku vegetacionog perioda, na naličju lista, grinja obrazuje više generacija.
Sa kretanjem vegetacije, kad srednja dnevna temperatura pređe 11 stepeni, grinje počinju da se kreću i nastanjuju vršni deo pupoljaka maline, a kasnije migriraju na listove na kojima se hrane sisanjem sokova. Najpre se zadržavaju na listovima dvogodišnjih izdanaka, a kasnije tokom sezone se premeštaju na naličje listova jednogodišnjih izdanaka. Malinina grinja se premešta među biljkama pomoću vetra ili uz pomoć drugih insekata. Ovi insekti su prisutni na malinjaku u periodu od aprila meseca, pa sve do oktobra, a ženke počinju da polažu jaja kada temperatura pređe 25°C.
Ženke koje prezimljavaju se nazivaju deutogine i to čine u pupupoljcima između ljuspastih listića, u pazuhu pupoljaka iz kojih će se razviti jednogodišnji izdanci, u ožiljcima nastalim opadanjem listova i ublizini lisnih i cvetnih pupoljaka. Najveći broj zimujućih ženki nalazi se u pupoljcima na visini iznad 90 cm od površine zemljišta, najčešće na 120-135 cm. Svetlo smeđe su boje, a jaja polažu nakon hladnog zimskog perioda. Letnja forma, koju čine mužjaci i ženke, naziva se protogine. Temperaturni minimum potreban za aktiviranje zimujučih ženki je pomenutih 11°C, kada sa otvaranjem pupoljaka one migriraju na lisne peteljke i naličje razvijenih listova na dvogodišnjim izdancima.
Oštećenja koja nastaju usled prisustva eurofidne grinje
Oštećenja koje izaziva malinina grinja se manifestuju u obliku promena na listovima kao što su hloroza, pegavost, malformacije lisnih delova i slično, kao i na plodovima - neredovna oplodnja i razvoj plodova, zrnavost plodova, neujednačena obojenost, stagnacija rasta, neujednačeno dozrevanje.
Na listovima maline (i kupine) se primećuju svetlozelene mrlje u početku ishrane, koje se kasnije šire, zahvataju veliki deo površine lista i dobijaju svetlozelenu do žutu boju. Karakteristično je podizanje lica lista u vidu mehurova i gubljenje maljavosti na naličju lista, što se dešava pri jakom napadu. Mladi listovi se kovrdžaju, a vršni izbojci se suše.
Ovakvi simptomi se često mešaju sa simptomima virusnih oboljenja, te se ne sprovodi suzbijanje grinje što može dovesti do propadanja biljaka.
Suzbijanje grinje
Strategija suzbijanja se sastoji u vizuelnim pregledima počev od aktiviranja imaga posle perioda zimskog mirovanja. Cilj ovog tretmana je suzbijanje odraslih jedinki pre nego što dođe do polaganja jaja. Kasnije tokom vegetcije, ukoliko se registruje prisustvo grinja, neophodno je ponoviti zaštitu primenom akaricida. Akaricidno delovanje pokazuju i različiti insekticidi kao što su organofosforna jedinjenja i piretroidi koji predstavljaju osnovu zaštite maline od glavnih štetočina. U cilju suzbijanja eriofidne grinje primenjuju se i preparati na bazi abamektina u kombinaciji sa mineralnim uljem.
Najoptimalniji rokovi suzbijanja su u periodu završetka migracije zimijućih ženki na mlade listove dvogodišnjih izdanaka, do pred cvetanje maline (polovina ili kraj aprila, do polovine maja).
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.
U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета