ЗИМСКА БУЂ - болест која убија травњак

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Зимска буђ је болест травњака која се обично јавља по хладном и влажном времену, на температурама око 3 степена и то је једна од најчешћих узрока болести на травњацима.

Иако болест носи у свом називу реч "зима", јесење кишно време са ниским температурама такође може да подстакне ширење ове болести травњака. Израз "зимска буђ" често доводи људе у заблуду јер се болест може јавити и када нема снега, односно није ограничена само на зимске месеце, мада се тада најчешће јавља - па отуд и име.

Гљивице врло лепо напредују у хладним условима и након температурних осцилација. Посебно добро расту на температурама између 0 и 8 степени, али се не шире чим температура пређе 20-и подеок. Ова болест се често јавља у комбинацији са другим зимским болестима.

Услови за настанак болести
Као многи патогени који узрокују болест и ове гљивице су увек присутне. Међутим, болест избија само ако су за њу повољни услови.

-Влажност и температурна колебања;
-Посебно благо и кишовито време;
-Резнице траве и јесење лишће на трави;
-Одржавана влага кроз росу и маглу;
-Недостатак циркулације ваздуха (због зиданих или живих ограда);
-Ходање по травњаку када је покривен мразом;
-Недостатак калијума.
Образац болести
Уколико је нападнут гљивицама, травњак ће прво да покаже мале округље мрље које се полако повећавају и шире, смеђе боје са сиво-белом ивицом. Ова појава ће да се шири од средине ка споља.
Решавање проблема
Како температуре расту, гљивице престају да се размножавају и мрље на травњаку ће се аутоматски смањивати. Да бисте убрзали опоравак, ове површине можете поново засејати семеном траве.

Превенција
Здрав, добро негован травњак отпорнији је на све болести. Из тог разлога, оптимална превенција је правилна нега травњака.

Након сезоне активног коришћења, ходања и играња на трави, његово чишћење на јесен побољшава прозрачност и омогућава да се брже осуши. Такође, у јесен нахраните свој травњак са ђубривом које садржи доста калијума.

Висок садржај калијума поспешује снагу ћелијиских зидова и повећава садржај соли у биљним ћелијама. На овај начин, калијум смањује тачке смрзавања ћелијских сокова и смањује штету од мраза.

У јесен и зиму лишће треба редовно уклањати.
У пролеће маховина и мртви органски материјал морају да се уклоне са травњака уз помоћ грабуља. На тај начин уклања се и заражени биљни материјал и подстиче циркулација ваздуха и светлости.

 

Izvor: agromedija.rs

ЗИМСКА БУЂ - болест која убија травњак

Komentari

Koji je prouzrokovac zimske budji

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, zasadi bresaka se na području Srbije nalaze u fazi - cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze kraj cvetanja: sve latice opale, javljaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета