Vratimo se prirodi: Četiri koraka za projektovanje zdrave bašte koje treba da primenjujemo
Foto: Pinterest
Povratak prirodi i održivoj poljoprivredi uz manje korišćenje hemikalija je cilj kome treba težiti u budućnosti. Sve više moramo obraćati pažnju na zdravu ishranu, a danas govorimo o četiri principa projektovanja sopstvene bašte čak i ako ste u gradu.
Da li ste ikada razmišljali šta znači stvoriti vrt koji zapravo vraća lokalnom okruženju? Principi projektovanja permakulturne bašte su sjajni ako želimo zdrave proizvode i zdravu hranu. Permakulturno baštovanstvo se u velikoj meri oslanja na prirodu i unutrašnje delovanje našeg lokalnog okruženja. Permakultura nudi tehnike i ideje koje usmeravaju ka zdravijem okruženju, kulturi i ljudima. Permakultura podrazumeva princip održive poljoprivrede i održivog korišćenja resursa, smanjenje zagađenja našeg okruženja, poboljšanje svojstava zemljišta i sveukupno zdraviju i prirodniju proizvodnju hrane.
Napravite permakulturnu baštu
Projektovanje permakulturne bašte uključuje pronalaženje najboljeg mesta za vašu parcelu, kakve biljke, hranu i začinsko bilje želite da uzgajate i da li je vaše lokalno okruženje adekvatno za uzgoj odabranih kultura. Evo kako započeti proces planiranja:
1. korak: Upoznajte se sa zemljom
Kada identifikujete neke biljke koje potiču iz vašeg područja, prvi korak je pronalaženje mesta gde ih možete smestiti. Vaše okruženje je vaša osnova, pa budite sigurni da projektujete svoju permakulturnu baštu na sunčanom području sa lakim pristupom izvoru vode.
2. korak: Ustanovite koji je razmak najbolji za razvoj odabranih biljaka
Steknite dobar osećaj za područje na kom gajite biljke, a zatim odlučite koliko biljaka želite da uzgajate i koliko je realno potrebno prostora za njihovo uzgajanje. Odredite razmak i oblik područja kako bi se sve biljke nesmetano razvijale. Možete gajiti biljke direktno u zemljištu ili se odlučiti da uštedeti prostor baveći se vertikalnim baštovanstvom.
3. korak: Odlučite koji fizički tip vrta želite da gajite
Sledeći korak je da odlučite da li želite da gajite svoje biljke na klasičan način tj. u zemljištu, u kontejnerima, žardinjerama.
Žardinjere ili ’izdignute saksije’ su odlična opcija ako radite sa lošim zemljištem, jer lako možete dodati organske izmene u zemljište (kompost, pokrivni usevi itd.) da biste poboljšali njihov kvalitet. Takođe, ovaj sistem je dobar ako imate fizička ograničenja poput neravnog zemljišta ili tvrde površine. Što se tiče potrebnog rada, ovim sistemom je lakše upravljati, jer se one ranije zagrevaju u proleće i isušuju se bolje od ostalih vrsta bašta.
Sadnja u zemljištu - vrtovi u zemlji, s druge strane, koriste postojeće zemljište i stoga možda neće trebati izmene i dopune kako bi proizveli hranu, što ih čini još ekonomičnijim. Štaviše, bašte u zemlji je lako preseliti na drugo mesto ako želite.
Vrtovi sa kontejnerima - ako želite da uzgajate baštu na balkonu svog stana ili imate vrlo malo dvorište, baštu sa kontejnerima možete tretirati kao mini permakulturni eksperiment. Iako nije tradicionalan, ima mnogo koristi od ove metode, poput manje bolesti i štetočina (jer insekti koji obično putuju sa jedne biljke na drugu mogu imati problema sa pronalaženjem vaših biljaka). Kontejneri takođe mogu biti estetski ugodni, lako se premeštaju ako je potrebno, ne zahtevaju veliko održavanje.
4 korak: Sadite ono što će uspevati u vašem području
Različite biljke zahtevaju različite uslove, zbog čega vam istraživanje može pomoći da izbor suzite na one koje mogu uspešno da rastu u vašem području. Na primer, biljke ’sočne prirode’ uspevaju u sušnijim oblastima.
Agroinfo.rs/mindbodygreen.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Mnogi se trude da se hrane zdravo, ali često greše kada je izbor namirnica u pitanju. Stručnjaci su složni u tome da je ova hrana ipak najgora.
Plave zone su pet različitih zajednica "rasutih" širom sveta kojima je zajedničko to što imaju najveću koncentraciju stanovnika koji žive preko 100 godina. Njihova dugovečnost leži u specifičnom načinu života, između ostalog i ishrani.
Bundeva je vrlo zdravo povrće, a jedan od najboljih načina da je pripremite je ukusni potaž. U nastavku pronađite recept, kao i male trikove da bude još bolji.
Zdrava ishrana je vrlo važna za naš život, ali ne uspevamo uvek toga da se pridržavamo. U nastavku teksta pronađite recept za pitu koji je vrlo jednostavan, a krajnji proizvod neverovatno ukusan!
Uzgajanje mikrobilja, bilo da se radi u stanu ili da je u pitanju veća proizvodnja u stakleniku,nije zahtevno kao neke druge biljke.
Sigurno ste čuli koliko je jabuka zdrava, ali da li znate zašto, koje sve vrste i sorte postoje i kako da ih konzumirate svakodnevno?
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета