ZDRAVLJE UMESTO PRLJAVE TEHNOLOGIJE: Evo koliko bi poljoprivreda donela dolini Jadra za razliku od Rio Tinta

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Projekat kompanije Rio Tinto, koja je poslednjih meseci predmet svekodnevne rasprave i koja navodno neće imati nikakav angažman u Srbiji, imao bi višestruko manju korist u našoj zemlji u odnosu na poljoprivrednu proizvodnju u tom kraju.

Australijska kompanija koja je trebalo da se bavi iskopavanjem litijuma u dolini Jadra i koja bi sa sobom. prema tvrdnjama mnogih stručnjaka, ostavila ekolišku katastrofu i potpuno devastiranu prirodu zapravo bi našoj zemlji donela višestruko manju korist u odnosu recimo na pokretanje poljoprivredne proizvodnje u istoj regije.

Primera radi, Srbija bi radom kompanije Rio Tinto godišnje ubirala od 7 do 30 miliona evra, dok bi korist naše zemlje od poljoprivedne proizvodnje na istom području, koje je inače izuzetno pogodno za ove svrhe, bila 80 miliona evra na godišnjem nivou. Osim toga, proizvodili bi hranu koji bi ljudi jeli, priroda bi bila zdrava i očuvana, a stanovništvo bi ostalo na svo ognjištu.

Ovo je još jedan dokaz koliko je poljoprivreda važna za nas i našu zemlju i koliko moramo da se potrudimo da očuvamo naše zemljište, vodu i vazduh ako želimo da mi, naša deca i unuci živimo zdravim žvotom i u zdravoj Srbiji.

Agroinfo.rs

ZDRAVLJE UMESTO PRLJAVE TEHNOLOGIJE: Evo koliko bi poljoprivreda donela dolini Jadra za razliku od Rio Tinta

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета