Zelena krasnica (lat. Russula heterophylla)
Foto:Pixabay
Zelena krasnica (lat. Russula heterophylla) je jestiva gljiva iz porodice Russulaceae.
Osnovna boja zelena, koja s jedne strane prealazi u limunžutu, s druge u maslinastu. I po ostalim primesama veoma varaijabilna, često boje kartona s malinastim tonom, zatim zagasitozelenomaslinast rub i strane, a udubljeno teme maslinastočokoladno, ili: oko gotovo crne središnje udubine oker primese, a ostala površina vinski smeđa sve do ruba.
Šešir (klobuk) zelene krasnice obično naraste od 5 pa do 12 cm u širinu, te je obično prvo konveksan, a u starijoj dobi postaje raširen i udubljen. Pod uticajem suvog vremena, klobuk može biti raspucan. Dolazi u različitim nijansama zelene boje. Beli stručak je valjkast te se prema dole sužuje. Listići su takođe bele boje, te su gusti, tanki i suvi. Otisak spora je bele boje.
Jedna od najrasprostranjenijih krasnica. Najčešće se javlja u bukovim, hrastovim i kestenovim šumama. Uspeva prvenstveno na kiselom i glinenom tlu. Raste u različitim delovima Europe.
Raste u više faza tokom godine, najčešće kroz šesti i sedmi mesec, te kroz deveti i deseti mesec.
Vrlo kvalitetna i ukusna gljiva, te je cenjena upravo zbog relativno velike veličine primeraka ove vrste i činjenice da je vrlo rasprostranjena gljiva, te je bez problema moguće naći veće količine ove gljive. Može se pripremiti na različite načine, a odlična je i kiseljena.
Ova gljiva je u svežem obliku takođe odlična u kombinaciji sa pečenim jajima.
Izvor:sr.wikipedia.org
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Osim što su toliko ukusne da u trenu mogu obogatiti baš svaki obrok, gljive je vrlo zdrava u hranjiva namirnica koja bi se svako toliko trebala naći na vašem tanjiru.
Postoje izvještaji koji kažu kako konzumacija jestivih gljiva iz roda puhara zaustavlja bolove i imaju brojna druga korisna svojstva na naš organizam. U nastavku govorimo o tikvastoj puhari.
Rudnjača je gljiva koja postoji u jestivom i otrovnom obliku. U nastavku teksta saznajte njihove osnovne karakteristike i kako ih možete razlikovati.
Štuka (lat. Esox lucius) je slatkovodna, agresivna riba - predator i vrlo je brojna u mnogim vodama Evrope. Na Balkanskom poluostrvu naseljava vode sva tri sliva, a u našoj zemlji najrasprostranjenija je u Dunavu i donjim tokovima njegovih pritoka.
Umesto da sredstva koja ostvari na ime zakupa i promene namene poljoprivrednog zemljišta država uloži u propisane mere kao što su navodnjavanje, odvodnjavanje, odbrana od grada, održavanje kanala i atarskih puteva, komasacija i slično, ona ih velikim delom potroši nenamenski.
Velika puhara (lat. Langermannia Gigantea) je gljiva loptastog oblika koja se uglavnom sreće tokom leta i s jeseni. Naseljava umerene klimatske zone u svim delovima sveta i najčešće se može pronaći na otvorenim i poluotvorenim mestima poput bašta, na livadama, poljima, u okolini seoskih puteva i drugde gde je zemljište izdašno hranljivim materijama.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета