Како хранити краве у фази телења
Foto:Pixabay
Исхрана крава пре и након телења јако је важна за здравље и брз опоравак грла. Стручњаци саветују након телења постепено повећање количине хране у трајању од две недеље.
Пред само телење потребно је смањити концетрат на ½ или их потпуно укинути. На два до три дана пред партус и исто толико после, јер грла имају мањи апетит. После тога исхрана се полако нормализује. Током прве две до три недеље лактације даје се иста храна као пре телења.
Први дан по телењу даје се мало концетрата (најбоље су мекиње) и мања количина квалитетног сена. Затим се количина дневног оброка постепено повећава све до 10-14 дана, када грло прелази на пун оброк, који задовољава уздржне и продуктивне потребе. Потом се креће са авансирањем оброка у смислу стимулације на максималну производњу млека.
То је обично повећана количина концетрата која одговара потребама за производњу 2-3кг млека. Максимална млечност се постиже до осам недеља и тада крава треба да достигне конзумирање које одговара њеној дневној производњи млека. Значи у првим недељама лактације млечне краве делимично покривају потребе за производњу млека, док остатак потреба за производњу надокнађују из телесних резерви.
Потреба за водом
Код крава у лактацији постоји велика потреба за водом. Укупне потребе у води зависе од: телесне масе, узраста, висине производње, исхране и амбијеталних услова.
Најбоље је да вода кравама буде стално на располагању (по вољи). Сматра се да су потребе краве за водом задовољење са 4-6л по кг конзумиране суве материје оброка што код грла у лактацији износи 50-150л на дан. Такође може се очекивати да краве пију око 4л воде за сваки кг произведеног млека. Ова вредност знатно варира у зависности од температуре амбијента, тако да при температури нижој од +10⁰ц износи 3,5л/кг, на +15⁰ц износи 4,0 л/кг, на +20⁰ц износи 4,5л/кг и на +27⁰ц износи 5,5 л/кг СМ. На температурама испод нуле количина потребне воде опада на 2-4 л/кг СМ.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Osnovni mikronutrijenti neopodni organizmu za normalno funkcionisanje su ugljeni hidrati, proteini i masti. Masti, kako biljnog, tako i životinjskog porekla su važne, jer bez njih ne bi mogao da se odvija niz funkcija u organizmu. Postoje različite vrste masti, a transmasti su najopasnije, zato ih treba izbegavati.
U moru dijeta, koje obećavaju kule i gradove, veliki je broj onih koje na kraju razočaraju svoje korisnike. Intuitivna ishrana je pravac koji tek odnedavno stiče popularnost.
Bik Veliša, austrijski Simentalac iz Mačve, jedna je od atrakcija ovogodišnjeg 89. međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.
Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.
Priroda je naš moćni saveznik, a da je moguće izbeći lekove, pokazuje i primer Milice Vujić, lekara prirodne medicine, energoterapeuta, instruktora joge i kondicionog trenera.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета