Који су фактори ризика стеоности крава са двојкама
Појава стеоности и рађање двојки, тројки и четворки није ретка појава, а зашто се то дешава наука за сада нема прецизан одговор.
Последњих година појава стеоности и рађање више телади (двојки, тројки па и четворки), све је чешћа. Зашто се то дешава, наука још увек нема прецизан одговор.
Прецизни подаци за нашу земљу нису познати, али постоје пријаве двојки, тројки, а веома често и четворки. Нарочито је важно да су на свет дошли живи и да се нормално развијају. Према доступним подацима у Швајцарској је регистровано 10 %, а у Баварској око 6 % стеоности и рађања двојки. Сматра се је овај феномен везан за високомлечне краве и да су то више од 90 % случајева двојајчани близанци. Они се развијају после двоструке овулације, када сазрева и ослобађа се више фоликула током еструса. Феномен двоструке овулације објашњава се на различите начине
Подударне тачке у објашњењима постоје и сматра се да централну чини висока производња млека. Фактори ризика код стеоности са двојкама, постоје и за краву и за близанце и могу се дефинисати кроз већи број абортуса и превремених порођаја, разним метаболичким поремећајима, појавом кетозе, образовањем фримартинки и др.
Разлози за настанак ових стања су следећи:
Услови за смештај и простор код већег броја плодова су увек неповољни, па је праг стреса и утицаја неповољних околности у материци знатно већи. Због тога долази до већег броја абортуса и заостале постељице. Због веће масе плодова, смањен је простор у трбушној дупљи што доводи до смањеног апетита и поремећаја у размени материја и до појаве кетозе. Краве због оптерећења више леже, тешко стоје. У оваквим случајевима потребан је унос хране са више енергије преко суве материје.
Код крава стеоних са близанцима, снабдевање крвљу оба рога материце је недовољно. У тим ситуацијама долази до размене крви између плодова и пребацивања ћелија једног близанца у организам другог. Због оваквог мешања ћелија код разнополних близанаца у 98% случајева долази до формирања фримартизма, тј. да је женски близанац неплодан и има неразвијене полне органе. Мушке ћелије и беланчевине врше супресију – сузбијају и гуше изградњу женских полних органа.
Izvor: agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Prošle nedelje su zabeležene niže cene tovnih bikova u Užicu i teladi u Požarevcu. Osim toga, niža je bila i cena krava za klanje. U nastavku teksta su istaknute cene žive stoke na tržištu.
Krave uče bolje kada se čuvaju zajedno, što im može pomoći da se brže prilagode novim kompleksnim tehnologijama hranjenja i muže na modernim farmama, tvrdi se u istraživanju Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji.
Cilj svake proizvodnje je mogućnost uspešnog plasmana, odnosno postizanje profitabilnosti.
Slobodan sistem znači slobodno kretanje grla, da mogu da dođu do hrane, vode i mesta za mužu kao i do mesta za ležanje.
Domaće životinje instiktivno ne jedu škodljive ili otrovne biljke
Размножавање говеда – Без тељења производња млека опада и коначно престаје.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета