Anđeoska truba prelepo ali i otrovno cveće

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Anđeoska truba (Brugmansia suaveolens) vodi poreklo iz Južne Amerike, a ime je dobila po ’obešenim’ cvetovima koji podsećaju na trube, a zbog zadivljujućeg izgleda su nazvane anđeoske.

Izuzetno je dekorativna biljka, ali isto toliko i otrovna. U prirodi izrasta u omanje drvo, dok se kod nas uzgajana mahom u saksiji, gde ne prelazi 2 m. Razlog zašto se kod nas obično gaji u saksijama je taj što nije otporna na hladnoću, odnosno, pri temperaturama nižim od nula stepeni mrzne i propada.

Anđeoska truba najčešće se viđa u formi drveta, ali se od nje vrlo lako može formirati i žbun. Poseduje krupne, ovalne, mesnate i „dlakave“ listove, tamno zelene boje. Cvetovi su zaista zadivljujući. Dostižu veličinu i do 25cm. Mogu se videti u velikom spektru boja – krem, bela, žuta, narandžasta, roze… Opojnog su mirisa, posebno predveče, posle zalivanja.

Cveta početkom proleća pa sve do zimskih dana. Posle cvetanja, na mestu cveta se stvara plod, sličan plodu kestena samo bez bodlji. Tokom letnjih dana, zalivanje je neizostavno svaki dan. Sa druge strane, tačan period između zalivanja zavisi od pozicije biljke, sastava zemljišta, veličine korena u saksiji i još mnogo toga, pa se vodite logikom da se zemlja nikako ne sme osušiti. Zimi je situacija potpuno drugačija – kad je temperatura dosta niža, pa se samim time i zemlja sporije suši, zalivanje se proređuje. Tada je dovoljno da zemlja bude tek toliko vlažna da biljka ne opusti listove. 

Preko zime, biljka se mora uneti na prohladno mesto, a idealna temperatura je od 5 do 10 stepeni. Pri višim temperaturama, sa rastom počinju izdanci koji će biti tanki usled premalo svetlosti i samo će iscrpljivati biljku.

Bitnu ulogu igra orezivanje posle cvetanja. Ovogodišnje grane trebalo bi skratiti na polovinu njihove dužine ili na 3-4 pupoljka. Tako će se zadržati gušća forma biljke. Posebno je potrebno skrenuti pažnju na činjenicu da je biljka izuzetno otrovna i to svi njeni delovi (list, cvijet, plod), tako da bi trebalo biti pažljivi.

Izvor:agrosavjet.com

Anđeoska truba prelepo ali i otrovno cveće

Komentari

Microatheroma of the ostium of a penetrating artery, embolism from cardiac, aortic, arterial sources or changes in hemorrheology are pathophysiologically operative in the remainder of cases 11 where to buy cialis online

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Ukoliko ste u potrazi za sobnom biljkom koja ne zahteva preveliku brigu onda je ovo prava biljka za vas.

Možda do sad i niste bili upoznati sa ovom biljkom i njenim delovanjem, ali mi ćemo vam izneti važne činjenice vezane za ovu biljku.

Ovaj cvetić je jedan od vesnika proleća. Javlja se u zelenoj, beloj, ružičastoj i ljubičastoj nijansi. Kukurek nam govori, samo gledaj, ne dodiruj, jer je veoma otrovna biljka.

Sve drvenaste biljke imaju potrebu za orezivanjem. Ako to umesto njih ne učini čovek, one će odbacivanjem grana same to učiniti.

Orezivanje biljaka predstavlja važnu agrotehničku meru i od njega u velikoj meri zavisi pravilan razvoj bijne vrste kao i količina plodova koja će se dobiti. Vreme je orezivanja paradajza, a u nastavku teksta saznajte kako to pravilno da obavite.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета