Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Mursijsko – granadska rasa koza preneta je u Ameriku sa iseljenicima u 16. i 17. veku.Ovo je vodeća rasa za proizvodnju mleka u Španiji, kako po brojnosti tako i po proizvodnji. Procenjuje se da danas u Španiji ima oko 500.000 koza ove rase.

Mursijsko – granadska (murciano – granadina) rasa se prvenstveno uzgaja radi proizvodnje mleka, iako je veoma dobra i za proizvodnju mesa – jarići mogu da dosegnu u proseku do 7 – 8 kg žive vage .

Po zvaničnim podacima, ova rasa daje 310 kg mleka u 150 dana laktacije (za koze koje su se samo jednom okozile) tj . 513 kg mleka u 210 dana laktacije za koze koje su se okozile po drugi put.

Dlaka je ujednačena, crne ili mahagoni boje, unutrašnjost nosnica je tamne ili rozikaste boje (nije dozvoljeno prisustvo belih dlaka). Kod ženki je koža fina, sa kratkom crnom dlakom, dok je kod mužjaka nešto grublja, sa ’’pojasom’’ nešto duže, jače dlake na gornjoj liniji vrata i leđno – lumbalnom delu. Mužjaci dostižu od 50 do 70 kg, a ženke od 40 do 55 kg. 

Glava im je srednje veličine, trouglasta, sa visokim čelom, malo spuštenim čeono – nosnim delom, dok je lice izduženo. Uši su im srednje – velike, prave ili lagano spuštene unapred, rogovi su povijeni unazad, malo otvoreni pri vrhu (tip aegagrus). Mužjaci mogu imati bradavicu, ženke ne.

Ženke imaju fin i izdužen vrat, mužjaci nešto kraći i jači. Uobičajena pojava kod ove rase su simetrične izrasline na vratu.

Trup je širok i dubok. Rebra su im zaobljena. Grudi su im uske i spojene sa širokim stomakom, blago izvijenim grebenom i pravim leđno – lumbalnim delom, koji se lagano izdiže do širokih i izvijenih slabina. Rep je kratak i krut.

Vime je veliko i velike zapremine, simetrično, sa širokom osnovom. Bradavice su ka napred i spolj , sa mekanom i elastičnom kožom i bez dlaka. Testisi su dobre strukture.

Ekstremiteti su vitki, stabilni i srednje dužine. Neprihvatljivi defekti su fleke bilo koje boje, prisustvo bradavice kod ženki, kao i svaki deformitet tipa iskrivljeni ekstremiteti, distrofija vilice, anomalije vimena, deformitet bradavica ili njihov prevelik broj, kao i bilo koja anatomska ili funkcionalna distrofija.

Izvor:.agropress.org.rs

MURSIJSKO – GRANADSKA RASA KOZA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jedan turski farmer došao je na zanimljivu ideju kako da poveća mlečnost kod svojih krava, a eksperiment mu je bio u potpunosti uspešan.

Kozje mleko i mlečni proizvodi veoma su zdravi i važni za adekvatno funkcionisanje organizma. Danas vam predstavljamo Murciano Granadina rasu koza koja je poreklom iz Španije.

Od početka pandemije koronavirusa potražnja za kozjim mlekom je skočila čak tri puta, jer se ovaj proizvod koristi i kao hrana, ali i kao lek. Ono je puno vitamina, izuzetno je zdravo i odlično za jačanje imuniteta.

U vrelim letnjim danima kada temperatura vazduha prelazi 30 C, jedan od najvećih problema u mlečnom govedarstvu je pad mlečnosti i farmeri treba da znaju da su pad mlečnosti i smanjen apetit rezultat visokih letnjih temperatura, a ne bolesti, pise PSSS. Visoke temperature znaju da zadaju velike probleme, ali ovako nešto je uobičajeno za ovo doba godine.

Koze su plemenite životinje koje nam daju brojne zdrave proizvode. Većina ljudi koji se bave kozarstvom svoje životinje drži zajedno u staji, ali jednim neobičnim načinom držanja koza se zaista ostvaruju bolji rezultati, pa tako jedna koza može dati i 7 litara mleka dnevno.

Novija istraživanje potvrđuju ono što ljubitelji koza već znaju: koze su pametne i imaju sposobnost složene komunikacije sa ljudima. Studije su upoređivale kognitivne sposobnosti pasa sa drugim domaćim životinjama čime se došlo do izuzetnih saznanja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета