Уједначавање легала - броја младих по женки у породичном гајењу кунића

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Породично гајење кунића представља најбројнији систем гајења кунића. За разлику од великих фарми, на малим породичним фармама ретко се примењују поједине мере, као што су: уједначавање легала, вештачко осемењавање, исхрана искључиво готовом пелетираном храном, прихват једнодневног легла итд.

Једна од најчешћих мера које користе велике фарме је уједначавање легала, односно изједначавање броја младих кунића у леглу. На тај начин свака женка одгаја исти број младих, како би се млади боље и равномерније развијали до продаје или до коришћења за репродукцију на самој фарми.

Примера ради, уколико једна женка окоти 10 младих, а друга свега 6, тада се 2 кунића од прве женке пребаце другој и тада обе одгајају по 8 младих. Пребацивање младих се врши тако што одгајивач покупи вишак младих од једне женке, истрља руке сламом или сеном, младе смести у друго гнездо и покрије очупаним крзном маћехе, како би што пре покупили мирис новог легла. Друго гнездо у које се пребацују млади мора бити затворено до следећег дојења. Пребацивање се врши после дојења, а пошто женка доји једном дневно, биће довољно времена да млади кунићи поприме мирис „нове мајке”.

 

Основно питање гласи да ли је овај метод неопходан и код породичног гајења кунића или легла треба оставити нетакнута, па макар и женке одгајале неуједначене младунце у леглу?

Код породичног гајења кунића обично се ради о полуинтензивном систему, где се кунићи држе кавезно. Поновно парење, припуст женки се врши од 14. до 30. дана после коћења. Одбијање младих се врши у старости од 40 дана, а продаја младих се врши када наврше 70 дана старости.

 

Извршен је оглед са 290 женки новозеландске беле расе, које су подељене у две групе, у једној је вршено уједначавање легала, а у другој не, што је довело до научних резултата. Мерено је: број живо рођених, број мртво рођених, број живих по женки са 28 дана старости, затим број одгајених кунића код одбијања са 40 дана старости и број одгајених кунића са 70 дана старости, за продају. Такође су мерени и тежина легла код сваког бројања.

Коришћењем научних, статистичких метода (Т-студентски тест, Тест Левена), дошло се до интересантних резултата. Просечна тежина легла са 28 дана у првој групи где је вршено уједначавање износила је 5,43 кг, док код контролне групе код које није вршено уједначавање, 5,29 кг. Са 40 дана у првој групи просечна тежина легла је износила 7,16 кг, просечна тежина легла контролне групе 7,06 кг. Као што се види разлика није била велика, нити статистички значајна - сигнификантна.

Са 70 дана старости се дошло до неочекиваних резултата. Просечна тежина легла групе женки код којих је вршено уједначавање легла износила је 14,55 кг, док је тежина легла контролне групе женки износила 15,09 кг - разлика је статистички значајна и то у корист контролне групе! Разлика износи 540 г у корист контролне групе!

Код свих осталих мерених вредности разлика између група није била статистички значајна.

 

Закључак

Добијени резултати указују да код породичног гајења кунића полуинтензивним системом, уколико поседујемо добре, квалитетне женке и уколико се кунићи држе уредно и чисто, техника уједначавања легла по броју младих по женки није неопходна мера, односно контрапродуктивна је, обзиром да се нешто губи у тежини легла са 70 дана старости младих.

stocarstvo.com

Уједначавање легала - броја младих по женки у породичном гајењу кунића

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Miksomatoza je najpoznatija virusna bolest kod kunića. Pripada grupi takozvanih pox virusa. U nastavku teksta saznajte više o simptomima ove bolesti, prevenciji i lečenju.

Pored pasa i mačaka, zeke su jedni od najčešćih kućnih lubimaca.

Da li se sećate jedne epizode de Duško Dugouško ne gricka šargarepu? Da li je to ispravno ili ne pročitajte u tekstu

Za razliku od velikih farmi, na malim porodičnim farmama retko se primenjuju pojedine mere, kao što su: ujednačavanje legala, veštačko osemenjavanje, ishrana isključivo gotovom peletiranom hranom, prihvat jednodnevnog legla itd.

Белгијски оријаш је снажан и крупан кунић. За ову расу се повремено користе и називи фламанац или фламански оријаш. У складу са својом величином они захтевају и простор за узгој одговарајућих димензија.

Панонски бели кунић спада у популарне расе кунића за призводњу меса, а разлог за то су његове добре особине.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета