AGROINFO PREDSTAVLJA: Lekoviti prirodni melemi za svako oboljenje
FOTO: Pixabay
Ne morate kupovati meleme i balzame − napravite ih sami uz naše savete!
MELEM ZA UGANUĆE ZGLOBA
Po četiri kašike sitno iseckanog lista ruzmarina i lista i cveta kantariona prelijte sa 6 dl maslinovog ulja, a zatim kuvajte to na pari 60 minuta, uz neprekidno mešanje. Ostavite melem da se prohladi, a zatim ga izručite na krpu. Privijajte bolno mesto triput dnevno. Oblogu držite oko sat vremena, a kad je skinete, izmasirajte bolno mesto razblaženim vinskim sirćetom i utoplite ga ćebetom.
MELEM PROTIV REUME
Sipajte u flašu ili teglu 8 kašika sitno iseckanog lista bunike i dve kašike sitno iseckanog lista ruzmarina, pa prelijte to litrom maslinovog ulja. Flašu dobro zatvorite i čuvajte na sobnoj temperaturi 30 dana. Za to vreme, promućkajte smesu više puta dnevno. Procedite i masirajte reumatične delove tela.
MELEM ZA PROŠIRENE VENE
Rastopite 100 g oprane svinjske masti na pari, a zatim dodajte tome četiri kašike maslinovog ulja i pet kašika suvih latica nevena, pa kuvajte uz mešanje pola sata. Poklopite i ostavite da odstoji preko noći. Narednog dana zagrejte smesu, a zatim je procedite, pa joj, dok je topla, dodajte dve kašike naribanog pčelinjeg voska.
Držite je na laganoj vatri i mešajte dok se vosak ne rastopi. Izvadite pola kašičice smese na tanjir i ostavite to da se ohladi. Ako želite gušći preparat, dodajte još malo voska. Topla smesa sipa se u staklene teglice, koje treba da zatvorite tek kad se mast potpuno ohladi. Čuvajte to u frižideru.
MELEM ZA EKCEME
Sipajte u emajliranu posudu četiri kašike mladog masla, četiri kašike maslinovog ulja, kašiku usitnjene kore od zove, kašiku usitnjenog lista i cveta ruzmarina, 3 g tamjana, 3 g nepretopljenog voska, jednu veću glavicu očišćenog i usitnjenog crnog luka i 3 dl kantarionovog ulja zagrejanog na 50 °C. Kuvajte to na blagoj temperaturi ili pari oko sat vremena, uz neprekidno mešanje drvenom varjačom. Procedite kroz gazu i sipajte u staklenu teglu, koju treba da čuvate u frižideru. Ujutru i uveče mažite tom mešavinom zahvaćene delove kože ekcemom.
MELEM ZA BOLNE ZGLOBOVE
Recept 1
U veliku staklenu teglu sipajte 100 g tucane ljute papričice, 50 g seckanog ruzmarina, 25 g cveta kantariona i 25 g arnike, pa sve prelijte maslinovim ili nerafinisanim suncokretovim uljem i ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi šest nedelja. Zatim sve dobro procedite kroz gazu. Sipajte ulje u šerpu, pa dodajte 50 g narendanog pčelinjeg voska i kašiku đumbira u prahu. Zagrevajte na pari, uz stalno mešanje, dok se svi sastojci ne sjedine. Prespite melem u staklene teglice. Kad se potpuno ohladi, zatvorite ga i ostavite na mračnom i hladnom mestu. Namažite melemom bolne zglobove dva-tri puta dnevno, a zatim ih utoplite.
Recept 2
U veliku staklenu teglu sipajte 50 g usitnjene vrbine kore, 25 g cveta arnike, 25 g cveta kamilice i 25 g ruzmarina, pa sve prelijte maslinovim uljem. Zatvorite teglu i ostavite je da odstoji na sobnoj temperaturi tri-četiri nedelje (svakodnevno mućkajte). Nakon toga procedite, sipajte ulje u šerpu i dodajte 20 g pčelinjeg voska i kašiku đumbira u prahu. Zagrevajte to na pari dok se svi sastojci ne sjedine. Prespite melem u staklene teglice, koje treba da držite na mračnom i hladnom mestu.
MELEM ZA HEMOROIDE
Sipajte u veliku staklenu teglu šolju usitnjenih suvih listova bokvice, pola šolje usitnjenih cvetova nevena i četvrtinu šolje usitnjenih cvetova kantariona, pa sve prelijte s dve i po šolje maslinovog ulja. Zatvorite i držite na sunčanom mestu četiri nedelje (svakodnevno promućkajte). Zatim procedite kroz gazu. Naspite proceđeno ulje u šerpu i dodajte mu 30 g pčelinjeg voska. Zagrevajte na pari dok se sastojci ne sjedine.
Prespite melem u staklene teglice. Kad se ohladi, dobro zatvorite teglice i ostavite ih na hladnom i mračnom mestu.
MELEM ZA PSORIJAZU
U veću staklenu teglu sipajte 100 g usitnjene suve mišjakinje, a zatim to prelijte s dve šolje maslinovog ulja, promešajte i zatvorite. Držite na sunčanom mestu četiri nedelje. Zatim procedite kroz gazu. Sipajte proceđeno ulje u šerpu i dodajte mu 30 g pčelinjeg voska. Zagrevajte to na pari dok se sastojci ne sjedine. Dodajte 30 kapi etarskog ulja lavande. Mešajte dok se sastojci ne sjedine, a zatim prespite melem u staklene teglice. Kad se ohladi, dobro ih zatvorite i ostavite na hladnom i mračnom mestu.
MELEM ZA ISPUCALU KOŽU
Pet kašika sitno iseckanog lista koprive stavite u 100 g rastopljene oprane svinjske masti. Kuvajte to na pari dok se ne pretvori u kašu. Mažite problematična područja nekoliko puta dnevno.
MELEM ZA RANE OD LEŽANjA (DEKUBITUS)
U šerpu sipajte 10 g borove smole i 100 g voska, pa lagano to otopite na pari. Dodajte kašiku biljnog ulja i dve kašike putera. Prespite mast u staklenu teglu. Kad se ohladi, zatvorite teglu i ostavite je u frižideru. Pre nanošenja masti, isperite ranu vodonik-peroksidom (hidrogen) ili fiziološkim rastvorom, a zatim je posušite sterilnom gazom. Mast nanesite na suvu kožu, prekrijte je gazom i ostavite da prenoći. Ujutru očistite ranu i ponovo je namažite.
MELEM ZA OŽILjKE
Pomešajte po kašiku cveta nevena, ruse, kalanhoje, pelina, bokvice i maslačka, pa sve sipajte u staklenu teglu ili flašu i prelijte šljivovicom. Zatvorite i držite na toplom mestu dve nedelje. Nakon toga procedite. Izmešajte tinkturu sa svinjskom mašću i zagrevajte je na pari desetak minuta. Melem je spreman za korišćenje čim se ohladi. Mažite ožiljke time dvaput dnevno. Ostavite melem da deluje sat vremena. Ponavljajte to najmanje mesec dana.
MELEM ZA ATEROME
Pomešajte 100 g rastopljene svinjske masti ili maslaca sa 30 g samlevenog korena čička, a zatim ostavite to da odstoji tri dana. Potom sve dobro promešajte i mažite aterome. Ostavite melem da deluje najmanje osam sati, a zatim ga isperite mlakom vodom i neutralnim sapunom. Ponavljajte postupak najmanje deset dana.
MELEM ZA ČIREVE NA KOŽI
Sipajte u šerpu 100 g pčelinjeg voska, 25 g borove ili jelove smole, 0,5 dl maslinovog ulja i 250 g maslaca, a zatim to zagrevajte na pari, uz neprestano mešanje, dok se potpuno ne otopi. Kad se malo prohladi, sipajte melem u staklenu teglu i čuvajte ga u frižideru. Mažite njime bolna mesta dva-tri puta dnevno, uz lagano masiranje.
OVO JE VEOMA VAŽNO!
Koristite suvo bilje
Za izradu lekovitih masti i krema uglavnom se koriste osušene biljke, jer one sveže sadrže vodu, što može podstaći razvoj buđi i bakterija. Iako se taj problem može rešiti dodavanjem prirodnih konzervansa i čuvanjem preparata u frižideru, bolje je ne rizikovati. Sveže bilje treba pažljivo osušiti, pa što sitnije iseckati, kako bi ulje ili mast “izvukli” što više lekovitih sastojaka.
Birajte maslinovo ulje
Kad je reč o biljnim uljima, preporučuje se ono maslinovo, iako mogu poslužiti i jojobino i palmino. Hladnoceđeno maslinovo ulje sadrži najviše mononezasićenih kiselina, tako da može dugo trajati, a i na prirodan način leči kožu. Bogato je mineralima i vitaminima A, D, E i K, što ga čini hranljivim i lekovitim za kožu i telo. Kokosovo ulje i puter mogu se koristiti za pravljenje masti, ali nisu stabilna sredina jer se brzo tope na sobnoj temperaturi. Kad je reč o pčelinjem vosku, bolje je uzeti braon nego onaj beli, koji se tretira hemijskim izbeljivačima.
Dobro operite svinjsku mast
Kako je svinjska mast baza većine preparata, treba je pripremiti na adekvatan način. Neslana mast stavi se u činiju, a zatim se prelije mlakom vodom i dobro izmiksa, nakon čega se odlije višak tečnosti. Fitoterapeuti savetuju da se mast ispere najmanje pet puta, a najviše devet, kako bi se iz nje uklonile sve nečistoće. Inače, ”oprana u devet voda”, mast predstavlja stari, provereni lek za ginekološke bolesti i može se koristiti vaginalno − za sprečavanje i lečenje infekcija.
Izvor: biljeizdravlje.com
Komentari
Please check your consent tamoxifen pregnant mice Everything kind of vanished
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!
Bolovi u kostima i zglobovima znaju da budu vrlo uporni i jaki, te da nam zadaju brojne probleme. Evo jednostavnog recepta da ih se lako rešite.
Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.
Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.
Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.
Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета