Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak, sivosmeđi i vretenast koren. Veruje se da je poreklom iz Severne Evrope i Sibira. Raste uz put, na livadama i neobrađenom zemljištu

Čičak je bogata i lepa biljka bledo zelene boje, sa razgranatom stabljikom visine od 90 cm do 120 cm a može dostići visinu i do dva metra. Čičak je obična korovska biljka, raste slobodno i rasprostranjen je svuda, na neobrađenom zemljištu gde ima dosta azota, pored puteva, živih ograda, atarima van naselja. Može da raste na bilo kom zemljištu, ali se korenje formira na dobro osvetljenoj i dreniranoj zemlji. Seme klija lako i može da se seje direktno u zemlju, bilo u jesen ili rano proleće, buši se na dubini od 45 cm na razmaku od 90 cm, seje se 2,5 cm u dubinu u jesen, ali manje u proleće. Prinosi su od 750 kg do 1 tone suvog korena po hektaru, dobijeni sa plantaža čička.Dvogodišnje korenje sakuplja se u proleće i jesen, listovi dok su još mladi, a seme kad sazre. Posle godinu dana čuvanja, i koren, i listovi, i seme gube svoje lekovito dejstvo i treba ih zameniti novim.

 Izuzetno je lekovita i potpuno netoksična biljka. Koren čička ima slatkast ukus i hrskavu teksturu pa se koristi i u kulinarske svrhe kao korenasto povrće. 

Zdravstveni benefiti čičkovog korena
- koren čička, mladi izdanci, stabljike i sušeno seme nose brojna jedinjenja za koja se zna da su antioksidanti. Uloga im je prevencija bolesti i zdravstveni remont.
- nije kaloričan, sadrži oko 72 kalorije na 100g. Dobar je izvor neskrobnih polisaharida, kao što su inulin, lapin, sluz, pa je i laksativ. Osim toga, inulin deluje kao probiotik i pomaže u smanjenju nivoa         šećera u krvi, smanjenju telesne mase i holesterola
- sadrži značajne količine kalijuma, a kalijum je važna komponenta ćelija i telesnih tečnosti koja pomaže kontrolu srca i krvnog pritiska.
- koren čička je bogat Vitaminom C i Vitaminom D, a oba su prirodni antioksidanti koji pomažu organizmu da ostane zdrav. Sadrži I vredne minerale: cink, kalcijum, selen i fosfor.

Izvor:zdravisimo.com

Čičak -Čičkov koren

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета