ДАР ПРИРОДЕ који свака кућа мора да има: Како да расадите боквицу?

Када размишљамо о јестивим врстама биљака углавном се сконцентришемо на оне које можемо сами да посејемо у башти. Међутим, природа нам поклања много корисних биљака које само треба да уберемо, а једна од њих је и боквица.

Боквица је самоникла лисната биљка која је пре свега лековита, а може се наћи и на нашем менију јер је јако здрава за исхрану.

Најчешћа врста боквице коју можете наћи је широколисна боквица или Плантаго мајор. Вероватно врло често пролазите поред ње, а да је заправо и не приметите. Можете је пронаћи у својој башти, на ливади, поред пута, код усева...Ако обратите пажну врло лако ћете да је приметите јер она воли да расте у ниским травама, а не у високом корову.

Боквица се може користити као додатак различитим врстама јела, а могу се лако припремити и лековите смеше са медом, које имају низ позитивних дејства на наш организам.

Плантаго мајор или широколисна боквица се примењивала од давнина за лечење широког спектра болести. Верује се да употреба боквице у здравствене сврхе датира скоро 4.000 година. Она садржи неколико активних материја као што су флавоноиди, полисахариди, терпеноиди, липиди, иридоидни гликозиди и деривати кофеинске киселине, а који могу лечити стања попут затвора, кашља, рана, инфекција, грозница, крварења и упала.
Оно што је интересантно је да боквица расте током целе године, чак и по хладним времену. Током јесени биљка развија семе. То је идеална прилика коју треба искористити да боквицу расадите по башти, где год имате места, а можете је посадити и у саксији.

Наравно, препорука је да бирате боквице из незагађеног подручја, удаљеног од путева. Уколико не можете да је препознате увек можете да купите семе и да се упознате са њом, како би је касније препознали у природи.

Ако се одлучите да је посадите у саксију довољно је да сипате најобичнији супстрат и да окруните гранчице са семенкама или сипате купљено семе. Семенке је потребно затрпати са слојем земље од 4-5 цм и залити. И то је све. Биљке ће врло брзо да расту, а не захтевају посебну негу јер је ипак реч о коровској биљци која је доста отпорна. Касније их можете пресадити у своју башту.
Боквица је врло издржљива биљка, а нека истраживања су показала да може да издржи врло прометна места, попут стаза, те је врло важна компонента приликом обнављања истрошених травњака.

Можете је посадити и у сенци јер је врло толерантна. Има нешто већу потребу за влагом, а једино што тешко подноси су кисела тресетна земљишта и тешко ћете је наћи на планинским травњацима.

Izvor: agromedia.rs

ДАР ПРИРОДЕ који свака кућа мора да има: Како да расадите боквицу?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Malo je lekovitih biljka koje u našem narodu uživaju toliko poverenje kao trava iva. Toliko je lekovita da se u narodu kaže - trava iva i od mrtva pravi živa!

Slatki pelin je jedna od prvih biljnih vrsta koja se pominje kada je u pitanju borba protiv raka na prirodan način, a nemački naučnici kažu da pomešan sa kafom aktivno deluje i protiv korona virusa.

Uvecana prostata se najcese javlja kod muskaraca nakon 45 te godine i uglavnom je u pitanju dobrocudno uvecanje prostate.

Selen je još jedna biljka koja je izuzetno zdrava i lekovita. Ima brojna korisna svojstva za naš organizam, a u nastavku tekst pročitajte zbog čega je toliko poželjna za konzumiranje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Biljka čiju lekovitost vam danas predstavljamo je naročito pogodna za sve one ljude koji koriste neke supstance koje izazivaju zavisnost u organizmu, poput nikotina. Ako želite recimo da ostavite pušenje, tekst u nastavku će vam biti od velike koristi.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета