Hajdučka trava lekovita i ukrasna
Foto: Pixabay.com
Perene su kontejnerske sadnice i mogu da se sade tokom cele godine, ali je idealno vreme za njihovu sadnju proleće i kraj leta (početak jeseni).
Hajdučka trava je prvenstveno biljka koja nas asocira na lekovitost i njenu upotrebu prilikom lečenja raznih tegoba u narodnoj medicini.
Ipak, hajdučka trava je mnogo više od toga. Ona je svakako lep ukras u svakom vrtu, posebno zbog velikog varijeteta boja i vrsta.
Hajdučka trava spada pod trajnice koje su zeljaste strukture i ima veoma dug period cvetanja. Vreme cvetanja hajdučke trave je maj, jun, jul, avgust, septembar i oktobar.
Ako se odlučite da svoj vrt obogatite sa nekom od vrsta hajdučkih trava, važno je da obratite pažnju na sledeće stvari:
Ovo je veoma izdržljiva biljka, i prilagođena je našem podneblju – prezimiće bez problema
Zbog svoje zeljaste strukture, osetljiva je na jake vetrove i može se dogoditi ukoliko je sadite na brisanom prostoru da je vetar polegne. Zbog toga, za sadnju hajdučke trave birajte zaštićene pozicije.
Biljka u proseku raste od 45cm-60cm, ali pravilnim orezivanjem možete sprečiti da ona izraste preterano i na taj način izgubi svoj lep izgled.
Orezivanje hajdučke trave se vrši uvek pre njenog cvetanja, što znači u proleće.
Ova biljka je u plastičnim kontejnerima i pogodna je za sadnju tokom čitave godine.
Biljku je potrebno „podmladiti“, a to se radi svake 2-3 godine tako što se razdvaja bokor.
Uslov za sadnju hajdučke trave je sunčana ili polu-senovita pozicija. Biljci je potrebno sunce, te je nemojte saditi u hladovini.
Ona je veoma otporna i na sušu i na vlažnost, ali će biti lepša ukoliko joj stvorite optimalne uslove, odnosno optimalnu vlažnost.
Postoji mogo vrsta hajdučkih trava a mi izdvajamo neke :
- Achillea Paprika – crvena hajdučka trava
- Achillea millefolium rose madder
- . Achillea pink grapefruit
Izvor:
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.
O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.
Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.
Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje
Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.
Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета