Lekoviti potočnjak sprečava upale i ubrzava zarastanje rana

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Potočnjak je lekovita biljka, a zbog sličnosti u građi i boji cveta ljudi je često greškom svrstavaju u familiju ljubičica. Vrlo je lekovit i ima brojna korisna svojstva po ljudski oganizam.

Potočnjak (Lythrum Salicaria L.) je višegodisnja dlakava biljka uspravnog stabla. Koren je kratak, drvenast, zadebljao i metamorfoziran u rizom. Vrsta se odlikuje stablom visokim oko jedan metar sa listovima dužine od 3 do 10 santimetara. Listovi su naizmenično raspoređeni na stablu i po pravilu su duži od internodija. Stablo je veoma žilavo i izdržljivo, četvorobrido u donjem delu i najčešće granato. Cvetovi biljke su ljubičasti, oko 10-15 milimetara u prečniku. U pazuhu se nalaze dve male brakteje. Svi cvetovi su smešteni u cvast tipa metlice (lat. Paniculum). Krunicase sastoji od 6 eliptičnih purpuro-crvenih listića, koji veoma retko mogu da budu obojeni u belo. Andreceum je građen iz 12 prašnika koji su raspoređenu u dva kruga po šest, dok je gineceum sastavljen od dve karpele. Plodnik je sinkarpan. Plod je tipa čaure koja se otvara sa dva kapka. Plod stvara veliki broj žućkastih semena.

Invazivnost vrste

Vrsta je ispoljila invazivan karakter i naturalizovala se na Novom Zelandu i Svevernoj Americi. Biljka ispoljava invazivan karakter jer se veoma lako širi. Jedna jedinka može da proizvede i do 2,7 miliona semena koji se veoma lako mogu prenositi putem vetra i drugim načinima.

Višegodišnja vrbica, kako je još zovu, nakon cvetanja i stvaranja semena polako nestaje sa lica zemlje, da bi se ponovo javila krajem aprila i početkom maja sledeće godine, u još bujnijem izdanju. Brzo se širi, cveta do početka septembra, privlačeći pčele i leptire koji je oprašuju.

Lekovita svojstva potočnjaka

Biljka je u celosti jestiva i lekovita. Koren i mladi, zeleni listovi bogati kalcijumom koriste se za pripremu ukusnih variva i supa. Potočnjak je bogat retkim sastojkom treslovinom, ali u zavidnim količinama sadrži i pektin, eterična ulja, organske kiseline, salikarin, vosak, karotin, fitosterin, gvožđe. S obzirom na prisutnu treslovinu i antiseptična svojstva narodni lekari vrbicu primenjuju u lečenju dijareje, kao i za lečenje upala usne šupljine i ždrela. Pokazalo se i da uspešno smiruje različita anksiozna stanja. Preparati od ove biljke regulišu preobilnu menstruaciju kao i unutrašnja krvarenja iz materice ili krvave stolice. Prah potočnjaka koristi se za zaustavljanje krvarenja iz nosa, dok žvakanje stabljike jača desni i sprečava njihovo krvarenje. Osim toga, preporučuje se za lečenje konjuktivitisa, Kronove bolesti, dijabetesa tip 2, ali i kod prehlada, nazeba, gripa.

Preparate od vrbice mogu da koriste gotovo svi, čak i mala deca. Jedino se ne preporučuje osobama koje imaju komplikacije bolesnog želuca, žuči i jetre.

Kod nas postoje još tri vrste potočnjaka koje nisu proučene. Da biste bili sigurni da ste ubrali opisanu biljku, treba da se pridržavate tačnog opisa.

Pripremite čaj od potočnjaka

Čaj se priprema tako što se supena kašika usitnjenih suvih cvetnih vrhova potočnjaka prelije sa 2 dl vrele vode. Potopljen čaj se poklapa i ostavlja da odstoji 15 minuta. Zatim se procedi i pije 2 do 3 šoljice na dan. Može se piti bez šećera, a može da se zasladi i medom.

Agroinfo.rs 

Lekoviti potočnjak sprečava upale i ubrzava zarastanje rana

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.

Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.

Baba Vanga je poznata po tome da je mnoge stvari predvidela iako je bila slepa. Osim toga, ona je smatrala da u prirodi postoji lek za sve bolesti i bolna stanja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета