GOLIJA: Sve čari planine sa najviše snežnih dana u godini
Foto: Youtube/Printscreen
Golija je planina u jugozapadnoj Srbiji, zapadno od Raške. Nalazi se 40 km jugozapadno od Ivanjice i 32 km severno od Novog Pazara. Planina obiluje šumama i izvorima čiste i zdrave vode pa je pravi izbor za sve ljubitelje prirode.
Golija se prostire na površini od 75.138 hektara, na području pet opština, a to su Kraljevo, Raška, Novi Pazar, Sjenica i Ivanjica. Planina je dugačka 30 kilometara, a karakteristična je po izgledu koje ima oblik slova S. Ime je dobila zbog svoje veličine, odnosno zbog svoje „golemosti“. Ova planina pripada unutrašnjoj zoni Dinarskog planinskog sistema, a najviši vrh joj je Jankov Kamen (1.833 mnv), dok je drugi po redu Crni vrh (1795. mnv). Smeštena je između reka Ibra, Moravice i srednjeg toka Studenice, kao i planina Radočela i Peštera.
Golija je na severu, severoistoku i istoku obrasla bukovom šumom. Pored bukve, postoje značajna prostranstva hrasta, bukovo – jelovih i bukovo – smrčevih šuma. Planina Golija je proglašena Parkom prirode I kategorije i Rezervatom biosfere Golija – Studenica. Od 2001 . godine nalazi se na UNESCO – voj listi, kao jedini rezervat biosfere u Srbiji.
S obzirom na ogromno prostranstvo, planinu je teško preći bez terenskog vozila ili konja, te se ovde retko mogu sresti planinari. Ovo je mesto sa najviše snežnih dana u godini. Sneg se dugo zadržava, zime su hladne, a leta sveža. Pored brojnih izvora čiste vode, brojni su i potoci sa raznovrsnom ribom kao što su jošanka, pastrmka itd.
Bogata flora i fauna
Golija je bogata lekovitim biljkama kojih na ovom području ima preko 100 vrsta. Brojne su i gljive kojih ima oko 75 vrsta, alge (117 vrsta), 40 vrsta mahovina. Osim biljnih, brojne su i životinjske vrste poput lisica, jelena, zečeva, medveda, divljih svinja i vukova na kog se tradicionalno svake godine organizuje hajka. Planina predstavlja i jedan od najznačajnijih ornitoloških centara u Evropi jer na ovom području boravi 95 vrsta ptica.
Pored toga, ovde su naročito razvijeni lov i ribolov. Jezero Tičar je omiljeno mesto ribolovcima. Ono je smešteno na nadmorskoj visini od 1 500 metara, na Dajićkom brdu. Jezero Nebeska suza nalazi se na Okruglici, a nastalo je nakon što je zemljotres pogodio Rumuniju. Na reci Izubri nalaze se predivni vodopadi.
Turizam
Turističke vrednosti geomorfoloških osobenosti planine Golije ogledaju se u prostranim proplancima iznad 1.200 m i vrhovima preko 1.400 m. Golija poseduje dobru osnovu za formiranje skijaških staza i za rekreaciju u vidu blagih šetnji i planinarenja u gotovo netaknutoj prirodi. Turizam se na Goliji razvija velikom brzinom pa se tako ovde nalaze savremene i uređene ski-staze, žičare i prateći ski-sadržaji. Tokom zime, planinu posećuju gosti iz cele Srbije i inostranstva, a sve češće turisti posećuju ovo mesto i leti.
Planina Golija je idealna za sve ljubitelje prirode. Ovde se okuplja veliki broj planinara i avanturista. Osim toga, ovde se održava i veliki broj kulturnih manifestacija. Najpoznatiji su Dani kraljice Jelene, koji se održavaju u manastiru Gradac. Tu su i Raške duhovne svečanosti, kao i manifestacija Regata „ Tvrđava “.
Golija je vrlo pogodna za zimske sportove. Na vrhovima Kula i Crni vrh je omogućeno alpsko skijanje, a ljubiteljima ovog vida rekreacije je dostupno 7 staza i 5 žica.
Osim prelepe prirode, na ovoj planini i u njenoj neposrednoj blizini se nalazi veliki broj kultrno-istorijskih spomenika, crkava, manastira i drugih znamenistosti (manastir Studenica, Pridvorica, Gradac, crkva Svetog cara Konstantina i carice Jelene...).
Sve ovo čini Goliju jednom od najboljih destinacija za odmor i rekreaciju u Srbiji.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Reke Srbije predstavljaju veliko prirodno bogatstvo naše zemlje. Reke Srbije otiču u tri mora, a to su Crno more, Jadransko more i Egejsko more, odnosno, pripadaju crnomorskom, jadranskom i egejskom slivu.
Stene prekrivene mahovinom i voda koja se probija kroz njih praveći brzake, čine impresivnu sliku ove oaze netaknute prirode.
Sigurno se mnogima od vas desila situacija nekad u životu, da ponesete konzervu ali da zaboravite otvarač. Zato ako vam se ikada desi da krenete negde na izlet ili u prirodu , tu je ovaj video klip….
Pravila vezana za boravak u prirodi nisu tu da nas ograniče i spreče da uživamo, već da nas podsete da čuvanjem prirode dajemo lični doprinos i za očuvanje planete.
Pandemija koronavirusa dovela je do toga da se odmor na srpskim selima produžio sa dva i po na sedam dana uproseku, dok su pojedini voleli da ostaju i po čitav mesec. Sve je to značajno za razvoj ruralnog turizma naše zemlje.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета