ETNO TURIZAM: Netaknuta priroda, bistri potoci, planinska reka...lepota življenja u selu Lopatnica

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Netaknuta priroda, bistri potoci, planinska reka, čist vazduh, izvorska voda, mir i tišina nalaze se u naseljenom mestu Lopatnice grada Kraljeva i pripada Raškom okrugu

Selo se prostire ispod šumovitih obronaka planine. Čitav ovaj kraj se nalazi na 300-500m nadmorske visine ušuškano između planina Troglav, Čemerno, Željin i Stolovi. Ovo podneblje odlikuje se umerenom kontinentalnom klimom, bez jakih vetrova i magle kao i bez naglih promena vazdušnog pritiska, kao i mineralnim lekovitim izvorima. 

Još 1835 godine u tadašnjoj Kneževini Srbiji rađena je hemijska analiza ove mineralne vode, koja po svom sastavu spada u slabo sumporovite vode i odlikuje se specifičnim mirisom što predstavlja naznaku da je slabo bazna.Još 1835 godine u tadašnjoj Kneževini Srbiji rađena je hemijska analiza ove mineralne vode, koja po svom sastavu spada u slabo sumporovite vode i odlikuje se specifičnim mirisom što predstavlja naznaku da je slabo bazna.Lopatnička Banja  pomaže pri lečenju mnogih bolesti kao što su: Reumatizam, hronične migrene, neuralgije i neuroze, bolesti nervnog sistema, multipla skleroza, neurotični simptomi bolesti organa za varenje, bolesti kardiovaskularnog sistema (tahikardija, bolesti perifernih krvnih sudova, visok krvni pritisak…) kao i razna kožna obolenja…

Izvvor:srbijanac.rs

ETNO TURIZAM: Netaknuta priroda, bistri potoci, planinska reka...lepota življenja u selu Lopatnica

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Doprinos sektora poljoprivrede i agroindustrije rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2001. do 2023. godine je minimalan, pokazuju podaci RZS-a.

Na obroncima Suve planine, na izlazu iz Sićevačke klisure smestilo se selo Tamnjanica, koji mnogi danas nazivaju srpskom Provansom. Zahvalujući svom položaju, ruža vetrova ovde ne prestaje tokom cele godine, a to su kažu idealni uslovi za gajenje brojnih autohtonih vrsta biljaka, voća i vinove loze.

U nekom selu živeli su čovek i žena, čovek na njivi, a žena radila u kući. Čovek bi odmah, čim bi dan osvanuo, uhvatio volove i otišao u polje orati, a žena bi ostala kod kuće radeći, te bi mu uvek donela ručak na njivu.

Od početka godine 260 seoskih kuća sa okućnicom dobilo je nove stanare, a među današnjim dobitnicima je 80 parova, 16 samohranih roditelja i 55 pojedinaca.

Vredne ruke, traktor i parcela dobre zemlje odavno nisu garant za uspešnu poljoprivrednu proizvodnju.

Opalo lišće ispod drveća je vredan biološki materijal za pravljenje komposta. Ako je zaraženo, napraviće više štete nego koristi i treba ga ukloniti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета