CRNI SLEZ: LEKOVITA BILJKA
Foto:Pixabay.com
Crni slez je dvogodišnja, a u pojedinim slučajevima i višegodišnja biljka, koja je uveliko zastupljena na našim prostorima
Uz crni slez se veže više imena, a samo neki od tih naziva su planinski slez i ćureća glava. Kod nas se crni slez najčešće koristi u narodnoj medicini. rni slez je uspešan kod upala sluznica naših unutrašnjih organa, a nije ništa manje efikasan ni u lečenju čireva na želudcu i crevima. Crni slez se pokazao kao sjajno antibakterijsko sredstvo protiv bakterija koje se skupljaju u usnim šupljinama.
Lek za čir
Ukoliko želimo da dobijemo dobar lek za čir na želudcu, crni slez tada kombinujemo sa ječmom, u ravnopravnom odnosu.Ova biljka je odan saveznik u borbi protiv bronhitisa, kašlja, sekreta i osetljivih upala grla. Crni slez uspeno leči gastritis, upalu želudca, i upalu bešike. U listovima crnog sleza se nalaze velike zalihe vitamina C, kao i finih eteričnih ulja. Uz vitamin C i eterična ulja, može se naći nemala količina tanina. Sve ovo ukazuje na to, da crni slez dobrim balansom vitamina i minerala doprinosi i boljem opštem stanju njegovih konzumenata.
Čaj od crnog sleza je jedan od najpopularnijih čajeva na ovim prostorima. Koristi se u jednakoj meri zbog svog specifičnog ukusa, koji ruku na srce, ne prija jednako svima, kao i zbog lekovitih svojstava koja nam obezbeđuje.
Lekovitost čaja od crnog sleza se može manifestovati na mnoge segmente našeg zdravlja. Tako se čaj od crnog sleza koristi kod bolesti koje podrazumevaju kamen u žuči, kamen u bubregu, kod sporadičnih bolesti poput vrtoglavice i iznenadne zubobolje, kao i kod učestalih želudačnih problema, te problema koje nam priređuje probava. Čaj od crnog sleza, ili sam crni slez se mogu naći u gotovo svim apotekama, a nije nikakva novina ni da ih ima u velikom broju prodavnica sa zdravom hranom.
Kada se priprema čaj od crnog sleza, važno je napomenuti i da se ovaj čaj ne kuva. Crni slez se uzima i potapa u vodu, a zatim se ostavlja da odstoji do sledećeg jutra. Za to vreme, biljka će većinu svojih svojstava prepustiti vodi u kojoj je potopljena. Sledećeg jutra, spremljen čaj od crnog sleza se uzima i kratko vreme zagreva, pre same konzumacije. Treba znati da se čaj od crnog sleza nikada ne zagreva do samog ključanja, jer na taj način biljka gubi sva lekovita svojstva.
Izvor:prirodnoizdravo.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.
Dugovečna, razgranata i vrlo rasprostranjena zeljasta biljka. Najčešće raste na suvim planinskim pašnjacima i do 2.500 metara nadmorske visine.
O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.
Zeolit nije neki konkretan prah, već ime za oko 200 raznih minerala koji se mogu naći u prirodi. Njegovo delovanje u humanoj medicini se još uvek pomno istražuje, a stručnjaci za ishranu objašnjavaju koliko je on zaista zdrav.
Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.
Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета