KUKUI ULJE: Dobrobiti ovog ulja za vašu kosu i kožu

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ovo ulje je tek odnedavno poznato na našim područjima, dok zapravo potiče sa Havaja gde se već godinama koristi za njegu kože i kose.

Biljka Kukuji  (lat. Aleurites Moluccana) Iz kore drveta se izrađuju boje za tetovažu, prave se čamci, plodovi su jestivi i prisutni su u brojnim tradicionalnim specijalitetima Havajse kuhinje. 

Kukui ulje pruža brojne dobrobiti zahvaljujući svome sastavu. Ovo ulje sadrži esencijalne masne kiseline (linolne i linolenske kiseline) koje su važne za održavanje zdrave kože lica i tela. Zbog brzine upijanja i svojstava “suvog ulja”, kukui ulje može se koristiti za negu mešovite i masne kože lica. Ulje se proizvodi hladnim presovanjem od drveta oraha Kukuid, koje se naziva i drvo sveće, a naučno je poznato kao Alurite Molucani, državno drvo Havajskih ostrva.

Bogat je izvor hranljivih sastojaka, uključujući masne kiseline, razne minerale, vitamine i prirodne antioksidante koji mogu pomoći u smirivanju nadražene kože, pa čak i za zarastanje rana.

- Protivupalno delovanje – smanjuje iritacije, ekceme, psorijazu i sl.,
- Dubinski hrani kožu – pogodno za negu i suve dehidrirane kože,
- Smanjuje crvenilo – posebno kod opekotina od sunca,
- Pruža glatkoću koži – idealno i za masaže za kožu koja slabo upija ulja,
- Dubinski neguje kosu – lako se upija u strukturu kose i neguje vlasi,
- Pomaže upijanju drugih ulja – kod ulja koja se sporije upijaju i teže prodiru u kožu.

Kao i kod ricinusovog ulja , i kod produžene i česte upotrebe ovog ulja postoji mogućnost da ćete uspeti da smanjite neprijatne strije izazvane širenjem kože. Sjajno je što se može koristiti kod trudnica jer je potpuno prirodno, ali naravno, samo uz savet lekara. 

Ulje ne izaziva alergije, pa se lako može koristiti za lečenje osetljive, čak i dečje kože. Kukui drvo je cenjeno zbog svog izdržljivog lakog drveta, tradicionalnih havajskih venaca - lei se pletu od cveća, boja se vadi iz lišća i korena, ali njegova glavna vrednost su orasi koji sadrže prilično dragoceno masno ulje.

I danas neke ostrvske države pacifičkog regiona koriste kukui orah za osvetljenje (otuda i drugi naziv za drvo - „sveća“): nanižite ga na štap i upalite. Orah dugo gori, ne puši i dobro miriše. Studije o sastavu kukui ulja pokazale su da sadrži puno vitamina C, E i F, kalcijum i gvožđe, i što je najvažnije - polinezasićene masne kiseline omega-3 i omega-6, a u retkoj kombinaciji - gotovo podjednako, što uzrokuje vrlo visoku hranljivost i kozmetičku vrednost ovog ulja.

Seme se takođe može jesti dok se prvo ne skuva. Sirovo seme je malo toksično za ljude, zbog čega ga Havajci obično peku i kombinuju sa morskim algama da bi napravili začin.

Pored toga, sam orah se koristi kao ukras u obliku perli za krunu ili narukvicu. Treba ga čuvati na hladnom mestu i ne izlagati sunčevoj svetlosti ili toploti. Ako se pravilno skladišti, rok trajanja je oko godinu dana ili malo duži.

Izvor:cillianmurphy.ru

KUKUI ULJE: Dobrobiti ovog ulja za vašu kosu i kožu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vitamin F, koji obuhvata dve esencijalne masne kiseline - alfa linoleinsku (ALA) i linolnu kiselinu (LA), igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja i podršci različitim funkcijama organizma. Ove masti, koje se nalaze u biljnim uljima i koštunjavom voću, donose brojne benefite našem telu.

Žuti noćurak, ili noćni cvet, kako ga još zovu, dobio je ime po svojim žutim cvetovima koji se otvaraju samo noću. Ova biljka čija su lekovita svojstva poznavali još Indijanci, cveta od juna do oktobra.

Bez dobrih kopita konj je praktično neupotrebljiv.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета