NIM: Lekovita biljka koja se koristi više od 5000 godina
Foto: Pixabay
Svi delovi biljke nim su lekoviti i pozitivno deluju kod virusnih i bakterijskih bolesti, bolesti izazvanih parazitima i gljivicama, dijabetesa, kožnih bolesti...
Nim (anteleja, lat. Azadirachta indica) je stablo iz roda Azadirachta. Najčešće raste u Indiji, ali ga ima i u Pakistanu i Mijanmaru, dok je zahvaljujući čoveku kasnije raširen izvan svog osnovnog područja rasta, i to u Africi, Americi, Australiji i pacifičkim ostrvima. Svi delovi biljke su lekoviti, a koristi se i pri pošumljavanju i kao biološki insekticid. U Aziji med od Nima u prodaji dostiže astronomske cene. Svaki plod ima samo jedno seme i to seme daje dragoceno ulje. Čudotvorno drvo Nim se u Indiji koristi već više od 5000 godina kao lekovita biljka u tradicionalnoj medicini i smatra se svetim drvetom.
Sastav nima
Hemijski sastav biljke Nim je izuzetno složen, a sadrži sledeće sastojke: limonoide, nonterpenoide, triterpene, pentatritterpenoide i hexanortriterpenoide. Najbitniji sastojak biljke Nim je Azadirachitin.
Lekovita svojstva Nima
Smatra se da preparati od biljke Nim pozitivno deluju kod virusnih i bakterijskih bolesti, kao i gljivičnih i parazitima izazvanih bolesti. Preparati od Nima pozitivno deluju kod dijabetesa, kožnih bolesti te da čak deluju kao kontraceptivno sredstvo. Nim ima antibakterijsko, antigljivično, antiparazitno i insekticidno dejstvo zbog čega leči i samim tim sprečava veliki broj bolesti koje su uzrokovane mikroorganizmima. Nim pozitivno deluje kod slabe probave i konstipacije, želudačane bolesti, infekcije urinarnog trakta, hepatitisa, stresa, herpesa, artritisa, kašlja, parazita u crevima, infekcije urinarnog trakta, bolesti očiju, stimuliše rad jetre, čisti krv i reguliše detoksikaciju organizma.Ulje od Nima poboljšava rad jetre, uravnotežava nivo šećera u organizmu, pročišćava krv te pozitivno deluje na održavanje i rast kose.
Primena Nima
U Indiji se cvetovi kao i mladi izdanci drveta Nim koriste čak i u ishrani kao povrće, a u istu svrhu se koristi i u Laosu, Tajlandu i Kambodži. Cveće ove biljke se koristi u mešavini sa šećerom u pripremanju nekih tradicionalnih jela regije u kojoj raste. Smola drveta se čak koristi i kao aditiv za hranu, a guma se koristi kao dodatak nekim vrstama hrane. Ulje Nima se koristi za pravljenje kozmetičkih preparata, naročito sapuna, zubnih pasti, krema i šampona. Zanimljivo je i to da se grančice drveta Nim tradicionalno u Indiji, Africi i srednjem istoku, koriste kao četkica za zube i kao strugač jezika. Nim se najčešće koristi kao prah, ulje u kapsulama, ali i ekstrakt i čaj od lišća. Nim je bezopasan za zdravlje ljudi i životinja i nije toksičan. Upozoravamo vas da ulje od Nima može biti toksično, ako se konzumira u većoj količini.
Agroinfo.rs/lekovitasvojstva.com
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".
Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.
O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.
Bundevino brašno je neverovatan izvor minerala i vitamina, a čak ima više proteina od pšeničnog brašna. Između ostalog, odlično je i za dijabetičare.
Rotkvice su vrlo zdravo i mnogi ih obožavaju, ali ipak budite oprezni sa njima.
Rano proleće je vreme kada se u šumama, ali i na gradskim pijacama može pronaći sremuš, neverovatno lekovita biljka koja ukusom podseća na beli luk, pa je mnogi koriste i kao zamenu.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета