Samo jedna šargarepa dnevno je blago za vaš organizam

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Šargarepa je veliki izvor zdravlja i gotovo svi vole da je konzumiraju.Popravlja vid, delotvorno deluje protiv raka, kožu čini mladom i zdravom; takođe, dobra je za srce, zube i desni, čisti telo i štiti srčanog udara.

Njena narandžasta boja produkt je delovanja karotena, sastojka kojeg ni u jednom drugom povrću nema u tolikoj količini. Karoten je važan jer iz njega nastaje vitamin A, odgovoran za zdravu kožu i to posebno suvu, kao i nokte i kosu. Vitamin A blagotvoran je za dobar vid, imunitet i jako srce, a pospešuje i rad jetre. Beta karoten uspešno štiti kožu od spoljašnjih agresivnih uticaja, kao što su sunce, vetar, niske i visoke temperature, čineći je vlažnom i glatkom. 

Sok od šargarepe odlično je prirodno sredstvo za čišćenje organizma od štetnih materija. U kori šargarepe nalazi se mangan, kalijum, bakar... Sirova šargarepa sadrži znatno više hranjivih sastojaka – vitamina, minerala i antioksidativnih komponenata. Uzimanje kuvane, pečene ili dinstane šargarepe rezultira većom bioraspoloživošću vrednih hranjivih sastojaka, samo se 3% beta-karotena apsorbuje iz sveže šargarepe, a 21-30% iz kuvane šargarepe.  

Šargarepa takođe sadrži lutein - glavnu komponentu pigmenta mrežnjače , tako da je proizvod odličan način za sprečavanje oštećenja vida. Šargarepa, jedno od povrća koje se svakodnevno koristi u domaćinstvu, potiče sa tla centralne Azije, ali se proširila i na Evropu i Ameriku, i trenutno se gaji u velikom broju zemalja na svim kontinentima. Bogata je materijama koje su blagotvorne za zdravlje.
Maksimalna koncentracija vitamina sadržana je u kori, tako da se korenska kultura ne sme očistiti pre toplotne obrade. Samo ga treba oprati pod mlazom vode. Konzumiranje jedne šargarepe nakon svakog obroka, ubija štetne materije u ustima. Čisti zube i eliminiše naslage hrane, sprečava krvarenje desni i pojavu karijesa. Sveže (sirove) šargarepe dobre su za plodnost. Veruje se da se plodnost može izlečiti redovnim konzumiranjem ovog zdravog povrća.

Šargarepa poseduje mnoga lekovita svojstva, njena prekomerna upotreba može dovesti do pojave stanja nazvanog karotenodermija. Kod karotenodermije, dlanovi, stopala i drugi delovi tela poprimaju narandžastu ili žućkastu boju zbog visokog nivoa betakarotena u krvi. Ukoliko primetite ovakvu pojavu, smanjite konzumiranje šargarepe i drugih namirnica koje sadrže betakaroten.

Agroinfo.rs

Samo jedna šargarepa dnevno je blago za vaš organizam

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pogledajte šta treba da uvrstite u svoju ishranu kako biste što pre pocrneli

Bеli dud smаnjuje rizik оd diјаbеtеsа, štiti оd srčаnih bоlеsti, smаnjuјe hоlеstеrоl i pоmаžе u mršavljenju.

Karoten je važan jer iz njega nastaje vitamin A, odgovoran za zdravu kožu i to posebno suvu, kao i nokte i kosu.

Uloga vitamina A u našem organizmu je veoma važna, jer pre svega učestvuje u sintezi vidnog pigmenta rodopsina, te deluje na razne očne bolesti, ali donosi i brojne druge koristi našem organizmu.

Korenasto povrće najčešće oboleva od sledećih bolesti: crna pegavost mrkve, siva pegavost lista celera, crna pegavost ili palež lišća mrkve...

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета