Četiri principa organske poljoprivrede koje morate da primenjujete!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Navedeni principi organske poljoprivrede pokazuju sav potencijal koji organska poljoprivreda može preneti u svet.

Oni se mogu primeniti u poljoprivredi u najširem smislu, uključujući i to kako imamo tendenciju tla, vode, biljaka i životinja i kako kasnije pripremamo i distribuiramo organsku hranu. I ne samo to, ti principi uključuju sugestije i objašnjenja o načinu na koji interaktivno delujemo sa prirodnim okruženjem i na osnovu toga šta bismo ostavili za buduće generacije. Međunarodna federacija kretanja organske poljoprivrede - IFOAM je uspostavila ove principe na osnovu EU propisa o organskoj hrani i Codek Alimentarius - zbirke dobrih praksi.

1. Princip zdravlja

Organska poljoprivreda mora održavati i povećavati zdravlje tla, biljaka, životinja i planete u cjelini. Osnova ovih principa je: Zdravlje je celovitost. To znači da se zdravlje ekosistema ne može odvojiti od zdravlja pojedinaca ili zajednica, stoga organska proizvodnja treba da podrži i poboljša život i zdravlje ljudi, životinja, biljaka, tla i planete na kojoj živimo. Ekološka poljoprivreda ne dozvoljava upotrebu veštačkih stajnjaka, pesticida ili bilo koje druge hemijske supstance da bi se podržalo i ojačalo zdravlje ekosistema, od najmanjih živih organizama do čoveka.

Poruka je očigledna: Organska proizvodnja daje zdravo tlo, podiže zdrave useve i podržava kulturu koja štiti zdravlje životinja i ljudi.

 2.  Princip ekologije

Organska poljoprivreda treba biti zasnovana na živim ekološkim sistemima i ciklusima, raditi sa njima, oponašati ih i pomagati u njihovom održavanju. To znači da se organska proizvodnja, da bi se uklopila u svako prirodno okruženje i njen život, mora zasnivati na ekološkim procesima i recikliranju. Svi proizvodni materijali, energija i drugi resursi trebaju se, prema ovom principu, smanjiti ponovnom upotrebom u cilju održavanja kvaliteta životne sredine. To takođe znači da organsko upravljanje zavisi od lokalnih uslova, ekologije, kulture i obima.

Cilj je održati ekološku ravnotežu, pa ekološki proizvođači, poljoprivrednici, distributeri i potrošači imaju obavezu da štite i doprinose uobičajenom okruženju, od pejzaža, klime, staništa, biološke raznolikosti, vazduha i vode.

3.  Princip pravičnosti

Ekološka poljoprivreda treba biti zasnovana na korektnosti prema zajedničkom okruženju, životu i prirodi. To znači da organska poljoprivreda promoviše uzajamno poštovanje, pravičnost i pravednost prema svetu koji svi živa bića dele i žive. Ovaj specifični princip osigurava pravdu i pravičnost na svim nivoima onima koji se bave organskom poljoprivredom. Od organskih poljoprivrednika, radnika, prerađivača, do distributera, trgovaca i potrošača, svaki pojedinac ima obavezu da obezbedi visok kvalitet života i dovoljno zdrave hrane i da smanji siromaštvo među ljudima.Pored toga, organska poljoprivreda daje ista prava životinjama koje se drže na farmama. Sve životinje treba da se čuvaju u skladu sa njihovom veličinom i fiziologijom, prirodnim ponašanjem i potrebama.

Ovaj princip takođe insistira na upravljanju prirodnim i ekološkim resursima koji se koriste za proizvodnju i potrošnju na način koji bi mogao da se sačuva za buduće generacije.

 4. Princip nege

Organskom poljoprivredom treba upravljati pažljivo i odgovorno na način da se opće zdravlje i dobrobit sadašnjih i budućih generacija i ekosistema mogu zaštititi i sačuvati. Organski proizvođači mogu koristiti novu tehnologiju za povećanje produktivnosti, ali samo ako ta tehnologija ne ugrožava zdravlje i dobrobit ljudi i životinja. To znači da nove tehnologije moraju biti ocenjene dok se postojeće metode pregledaju.

Organska poljoprivreda je dinamičan sistem koji je odgovoran za sprečavanje rizika usvajanjem neodgovarajućih tehnologija kao što je genetski inženjering. S druge strane, organska poljoprivreda može koristiti nauku i nove tehnologije koje se ne suprotstavljaju principima zaštite životne sredine.


Zašto bismo trebali uzimati principe organske poljoprivrede vitalne za sve nas? Ovi principi su tu da inspirišu zajednice i organska kretanja, proizvođače i poljoprivrednike.

Za njih se može pretpostaviti da su etički principi za nadahnuće na akciju ili samo da nas podsete da imamo obavezu da zaštitimo i poboljšavamo životnu sredinu u kojoj živimo i da to moramo prepustiti budućim generacijama.

Redakcija Agroinfa

Četiri principa organske poljoprivrede koje morate da primenjujete!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bil Gejts je afričkim poljoprivrednicima uveo "zelenu revoluciju". Međutim, stanovnici tvrde da njegov model, umesto da hrani ljude, uništava poljoprivredu - Gejts zasadi, a Afrika žanje glad i zavisnost.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Dijeta koja je razvijena za regulisanje visokog pritiska, masnoće i šećera u krvi već godinama važi za jednu od najzdravijih i preporučuje se i ljudima koji jednostavno žele da smršaju bez velikih promena u načinu ishrane.

Međunarodna regata „Vode Vojvodine“ ove godine biće održana od 24. juna do 3. jula, 12. put, na kanalu Dunav-Tisa-Dunav. Prijave za učešće otvorene su do 20. maja.

Mnogo je recepata za zdrave smutije i napitke koji nam daju snagu i vitalnost, a čuvena glumica Žaklin Smit, zvezda "Čarlijevih anđela" je otkrila recept za svoj "čarobni napitak".

Nije baš svaka vrsta ribe zdrava kao što većina misli. Neke su posebno rizične za trudnice, decu, ali i odrasle ljude.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета