Hranljivost sirove hrane: Životni stil ili samo nedostatak vremena za kuvanje
Foto: Pixabay.com
Trend suđenja. Da li je ishrana sirove hrane zaista zdrava za nas? Možemo li se zapravo vratiti i započeti praistorijsku ishranu bez obzira na današnje okolnosti? Bez obzira na kvalitet hrane?
Većina ljudi se ne bi složila da idu „sirovi“, međutim, postoje čvrsti argumenti sa svake strane.
Za početak, da vidimo - šta je dijetu sirove hrane učinilo tako atraktivnom? Prehrana sirovom hranom predstavlja hranu koja se konzumira u njenom prirodnom obliku. Kuvanje i bilo koja vrsta pripreme hrane nisu dozvoljeni, isto važi i za dodavanje bilo kakvih aditiva. Pokret za proizvodnju sirove hrane osnovan je sredinom 1970-ih na osnovu publikacije pod nazivom Preživljavanje u 21. veku. Navodno je u ovoj knjizi promovisana dijeta koja je trebalo da "reši fizičke bolesti i produži životni vek".
Mnogo decenija kasnije ovaj pokret još uvek promoviše svoj stil ishrane masama, sada uz pomoć Interneta. Međutim, pokret se širio na više načina.
Većina njih proglasila je da visoko kalorični nivo može doći iz hrane bogate masnoćama i ugljenim hidratima, vitaminima i mineralima. Pod "hranom" podrazumevaju samo jesti razno povrće, voće, orašaste plodove i semenke ili bilo koju drugu hranu koja ne prelazi do 45 stepeni.
Bilo koji sirovi obrok ne može se pasterizirati ili tretirati na bilo koji drugi način, posebno tretiran pesticidima. Dakle, nema kuhanja i pečenja, samo malo paranja, sokova i smoothieja. To bi bila prosečna vrsta jela sirove, dok neke druge frakcije imaju tendenciju da jedu čak i sirovu ribu i jaja.
Ali zašto ne kuvati prema sirovom pokretu?
Sirovi nutricionisti kažu da kuvanje loše utiče na zdravlje ljudi. Hrana izložena visokim temperaturama navodno gubi prirodne enzime hrane i svu životnu snagu iz nje. Kao rezultat, naše telo ne može dobiti bilo koji korisni hranjivi sastojak iz hrane koju koristi. S druge strane, oni se zalažu za to da je naše telo dovoljno pametno da uzima bilo šta iz hrane, čak i ako nije kuvano.
Koje su prednosti jesti sirovo? Pratioci ishrane sa sirovom hranom kažu da konzumiranje nekuvanih obroka može povećati vašu energiju, povećati gubitak težine i pomoći u prevenciji bolesti.
Kako to?
Kažu da je ključ zdravog života u tanjiru napunjenom voćem i povrćem bogatim mineralima, vitaminima i vlaknima. Naravno, oni smatraju da se u istoj količini voća i povrća mogu naći vredni hranljivi sastojci iz mesa i mleka. Takođe, konzumiranjem sirove i sveže povrća i voća možete ograničiti unos nezdrave hrane poput slatkiša ili brze hrane. Zato mnogi započinju svoj plan mršavljenja zasnovan na sirovoj ishrani.
Kako možete izgubiti kilograme jedući sirovu hranu? - Nizak unos ugljenih hidrata
- Voće i povrće ima malo ugljenih hidrata, tako da možete jesti koliko želite.
- Velika količina zasićenih vlakana
-Većina voća i povrća, poput banana, sadrži mnogo vlakana, tako da ćete se osećati puni tokom dužeg perioda.
- Snaga za smanjenje holesterola
- Nema masti da se zeznem s tim
- Odbacivanje želje za hranom
Imaćete redovnu količinu vitamina i minerala kako vaše telo neće patiti od hrane
- Zaštita životne sredine
Jedete hranu u najčišćem obliku, verovatno onu organsku koja je već bez pesticida.
- detoksikacija tela
Jedući sirovu, poboljšaćete varenje hrane i očistiti organizam od štetnih slobodnih radikala.
Ali, kao i u svakoj priči u životu, imate dve strane novčića. Mnoge od tih prednosti su samo izreke bez ikakvog naučnog podrijetla.
Da, sirova ishrana može smanjiti loš holesterol, ali istovremeno može ugroziti LDL dobar holesterol i smanjiti količinu dragocenog vitamina B12.
To može poremetiti ženski ciklus i menstruaciju koji su povezani sa gubitkom telesne masnoće.
Može da utiče na kvalitet zuba i kostiju zbog nedostatka kalcijuma i vitamina D. Telo treba meso da bi ga pravilno apsorbovalo.
Na kraju, vi ste u stalnoj opasnosti od trovanja hranom jer u procesu pripreme hrane nema kuvanja.
Zašto ne bismo isključili kuvanje tako lako?
Kuvanjem, hrana postaje ukusnija i dobra za jelo, ali količina hranljivih sastojaka se menja. Nastavite sa hranom značajno smanjujete kvalitet hrane, ali sprečava vas trovanje hranom.
Ali, da li hrana zapravo gubi sve hranjive sastojke tokom kuvanja? Da, postoji istina o tome, kuvanje može značajno smanjiti vitamine kao što su C i B, ali istovremeno, druga hranjiva sastojka postaju mnogo dostupnim telu da ih koristi. Kuvanjem se oslobađaju likopen i beta-karoten i neki drugi vredni antioksidanti.
Ono što je važnije jeste da izlaganje hrane visokoj temperaturi može da uništi štetne materije i potencijalno opasne kiseline skrivene u povrću. Takođe može da uništi štetne bakterije, glavne faktore za trovanje hranom. Kuvanje takođe olakšava hranu za varenje i apsorpciju ishrane.
Kako uspostaviti ravnotežu u ishrani nakon svih činjenica?
Uvijek postoje prednosti i nedostaci za svaki trend hrane ili prehrambene navike. Najbolji savet je samo da sledite svoje potrebe i slušate svoje telo. Ta potreba može da uključuje i sirovu i kuvanu hranu. Hranite jelima svežom salatom, grickalicama s voćem i semenkama, ali uživajte i u divno kuvanim jelima. Birajte organske sastojke, izbegavajte one tretirane pesticidima i veštačkim dodacima i bojama. Pazite na kvalitetu hrane bez obzira na trend jedenja.
Redakcija Agroinfa
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Viršle su jedan od najčešćih izbora za brzinski doručak ili večeru. Ipak, da li ste se ikada zapitali da li je način na kojih ih kuvamo zaista dobar
Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.
Profesor Erik Milston je otkrio neverovatne činjenice o tome ko finansira razne evropske studije
Saznajte kako ga pametno iskoristiti
Kako bi izbegle prskanje ulja većina domaćica poklapa meso prilikom prženja što utiče na teksturu posebno ukoliko pripremate stek.
Šerpe su sastavni deo svake kuhinje, a većima njih na drškama ima rupu, koja uglavnom služi, kako biste posuđe okačili. Ipak, ona ima još jednu funkciju, za koju mnogi nisu znali.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета