Izgled i osobine bele metohijske ovce BARDOKA
Foto: Print screen youtube
Beli metohijski soj pramenke je autohtona ovca koja je rasprostranjena u Metohiji, po kojoj je i dobila ime. Pored Metohije uzgaja se i na Kosovu, a gaji se i u nekim delovima Crne Gore.
Oko 40-ak priplodnih grla nalazi se u okolini Dimitrovgrada, a približno isti broj i u manastiru Đurđevi stupovi. Oba ova zapata su u programu zaštite genetičkih resursa u Republici Srbiji. Ova ovca spada u najmlečniji soj pramenke. Bardoka po zoološkoj klasifikaciji spada u kratkorepe pramenke, a po opštem izgledu, može se svrstati u krupnije sojeve pramenki. Period jagnjenja za odgajivače predstavlja veliku teškoću, prevashodno zbog velikog nalivanja vimena mlekom i velikog dijametra sisa u prvim danima posle jagnjenja, što zahteva pomoć odgajivača, naročito prilikom uzimanja kolostruma. U stadima ovaca uočava se i tzv. “ žutanka” ili žuta bardoka a koja se u odnosu na bardoku razlikuje samo po žutim flekama na licu. Smatra se da je žuta bardoka najverovatnije varijetet baljuše, odnosno prelaznim oblikom izmedju bardoke i baljuše.
Izgled i osobine
Životinje su obrasle belom vunom po celom telu, a glava, uši i noge belom dlakom. Runo je otvoreno, sastavljeno iz vrlo grubih osjastih vlakana i puha što mu u proseku smanjuje grubost. Vlakna su bez vijuga. Godišnji nastrig vune ovaca je 1,5-2 kg, a kod ovnova oko 2,5 kg. Bardoka spada u krupnije sojeve pramenke. Visina grebena odraslih ovaca iznosi 62, a odraslih ovnova 70 cm. Telesna masa ovaca kreće se od 38-45 kg, a ovnova 60-67 kg. Bela metohijska ovca ili bardoka smatra se jednom od najmlečnijih sojeva pramenke u našoj zemlji. U dosta skromnim uslovima gajenja u proseku daje oko 100 litara mleka, računajući i količinu koju jagnje posisa (za 6 meseci laktacije). Međutim, plodnost joj je slabo izražena. Od 100 ovaca dobija se 105 jagnjadi. Spada u grupu kratkorepih ovaca. Kasnostasna je. Ovce su šute, a ovnovi imaju snažne rogove.
Svi sojevi pramenke na našim prostorima, predstavljaju i kulturno nasleđe naših predaka. Da bi opstali, potrebna je pravilna valorizacija njihovih proizvoda, a jedan od načina da se to postigne je i organska sertifikacija tradicionalnog načina proizvodnje, koji već sam po sebi sadrži dosta elemenata organske proizvodnje.
Izvor:cepib.org.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Predstavljen projekat Instituta za stočarstvo čiji je cilj očuvanje autohotonih vrsta koza i ovaca
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета