Репродуктивна фарма оваца

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Након 20 година радног стажа и у 40. години живота, Павел Тордај из Кисача испунио је свој сан.

Павел Тордај из Кисача по струци је оптичар, али је од хобија направио посао од кога може да живи. Има репродуктивну фарму од око 200 грла оваца ил де франс. Након 20 година радног стажа и у 40. години живота, каже да је испунио свој сан.

"Овце држим искључиво за приплод, тако да животиње имају леп живот и доживе дубоку старост. Базирам се на стотинак плоткиња и радим у три-четири овновске линије, да не би дошло до крвног сродства. Квалитет је примаран, а он се губи квантитетом. Наравно, тајни састојак успеха је љубав", каже Павел за Дневник.

Жртва се исплати

Ипак, додаје да посао сточара није лак, те да је уједно и једноставан и компликован. Обавезе има од 6:30 до 10, а потом од 19 до 21 сат. Када је сезона балирања, каже да има више посла. Наглашава да воли овај посао, који му уједно обезбеђује и егзистенцију: "Сва жртва и те како има смисла, када вам она доноси могућност да ишколујете децу и водите нормалан живот, без бриге да ли ћете сутра имати новца и могућност за лагодан живот".

Овце не извози у иностранство, иако постоји потражња, посебно када је реч о Турској и Израелу, Русији и Кини. Сматра да у Србији постоји велики потенцијал за овчарство, јер је веома тражена у свету, а и ми имамо ресурсе за бављење овчарством.

Agroklub.rs

Репродуктивна фарма оваца

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Претходне године по први пут у новијој историји је званично увезена Романовска раса оваца у Србију. На фарму у Кузмину је стигао већи број елитних грла из више крвних линија распоређених у преко 20 родова. Ова грла ће бити распоређена на четири фарме у Србији које су у власништву чланова Српско-руског центра за овчарство и романовску расу оваца. Чланови и сарадници овог Центра су одгајивачи и људи

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета