"РУСКИ УТИЦАЈ": По први пут међу Србима! Увезена раса оваца са аристократским називом - "РОМАНОВ"
Извор: Википедија / Аутор: Извора
Претходне године по први пут у новијој историји је званично увезена Романовска раса оваца у Србију. На фарму у Кузмину је стигао већи број елитних грла из више крвних линија распоређених у преко 20 родова. Ова грла ће бити распоређена на четири фарме у Србији које су у власништву чланова Српско-руског центра за овчарство и романовску расу оваца. Чланови и сарадници овог Центра су одгајивачи и људи
Како се ради о раси коју карактеришу висока плодност, раностасност и велика виталност јагњади, ова овца је у земљи свог порекла, као и у земљама у које је током историје стигла добила и „царски“ епитет. Веома је отпорна на болести, ниске температуре и екстремније парагенетске факторе.
Њихова „крв“ сакупљана је широм света и сам крем је дошао у Србију, крвне линије се такође разликују и по фенотипу. У топлијим деловима Руске Федерације, у којој је ова раса настала, карактерише их „рубин боја“, за разлику од севернији крајева где је доминантна црна. Према Азији, Казахстану, „царска“ има јаче и руно, док, рецимо, чешке крвне линије имају дуже репове и јачу, крупнију конституцију, али и то је резултат селекције на већи прираст и меснатост, објашњава нам Владимир Добрашиновић један од одгајивача и чланова Центра.
Годишње романовска овца на свет обично донесе између пет и десет јагњади у два јагњења због чега се убраја у најплоднију расу на свету. Рекорд је 12 живорођених јагњади у једном леглу, а њено укључивање у оплемењивање домаћих раса ради повећања плодности и продуктивности њихових потомака, у значајној мери поправиће њихове одлике и створити услов за развој српског овчарства које је, како је било речи у Кузмину, у драстичном опадању и поред све већег интересовања за јагњеће и овчије месо, како у Србији, тако и у Европи и свету.
Идеја која је практично испитана на више фарми у свету а под контролом овог Центра је да се направе породичне фарме са 120 оваца мајки, мелеза Романовских овнова и аутохтоних оваца са поднебља где се фарма налази. Таква фарма би са просечном плодношћу од 3 јагњета по овци годишње захваљујући генетици Романовских оваца могла да обезбеди егзистенцију једне породице.
Од јануара 2015. године је у оба Узгајивачка програма, и у Србији и у Ап Војводина, Романовска раса оваца призната је као раса на нашим просторима и уврштена у оба одгајивачка програма. Сада је ове овце могуће матичити и остваривати субвенције на њих. Ми, који се бавимо одгојем ове расе, ово сматрамо историјским за ову расу на нашим просторима.
По први пут ове године 27. јуна је на фарми у Кузмину рађено лиценцирање овнова Романовске расе оваца у Србији. Професиналан приступ селекцији и струци матичне службе Агротима пре свега, затим селекцинара из Регионалне одг. организације, као института и депармана за сточарство су изнад сваког светског нивао и за сваку похвалу.
Госпођа Марина Владиленовна, водећи Руски селекционар у свом ауторском тексту наводи да су стада елитних продуктивних оваца, у строго контролисаним условима под селекцијским наџором (званично потврђени резултати), дала најбоље резултате код Срба. Најплоднија овца на свету у нашем је поседу и дала је 11 јагњади у два јагњења за годину дана. Ми смо поносни на то и настављамо даље у ширењу популације елитних оваца у Србији, промоцији расе и очувању свих расних одлика Царске овце на начин какав она заслужује.
Агроинфо / / од 08.01.2016.
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Monilinia fructicolа по први пут је детектована у Србији пре седам година. Русија је најавила забрану увоза српских кајсија и брескви због, како је навела руска служба за фитосанитарни надзор, појаве опасне гљивице.
Након 20 година радног стажа и у 40. години живота, Павел Тордај из Кисача испунио је свој сан.
Током узгоја товне јагњади сточари се срећу са бројним изазовима, а проблеме им посебно стварају болести оваца. Једна од њих је Улцери абомазума и дуоденума.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета