УЛЦЕР АБОМАЗУМА: Једна од најчешћих болести код јагањаца у тову која се јавља управо у периоду лета

Извор: Лук Стекпул

Извор: Лук Стекпул

Током узгоја товне јагњади сточари се срећу са бројним изазовима, а проблеме им посебно стварају болести оваца. Једна од њих је Улцери абомазума и дуоденума.

Улцери абомазума често представља секундарне компликације акутних болести као што су плав језик, салмонелоза и ацидова млечне киселине. Узрок појаве улцера код товне јагњади није познат, али се сматра да је то хиперсекреција желуца, односно када желудачни сококови постепено варе и оштећују ћелије епитела.

Када дође до губитка ткива које покрива румен долази до поремећаја, а овај дегенеративни процес увећања улцере може да се прошити и на околна ткива, мишиће или ерозију и отварање стомачне артерије. Многи од улцера не доводе до хеморагије и не перофорирају. Оболела овца има болове у абдомену, а у узнапредовалој фази долази до надутости стомака због накупљања гасова у трбушној шупљини. Компликовани смрти случајеви могу достићи четири одсто животиња.

Улцери се јављају код свих раса оваца без обзира на пол јагњета у тову, а најчешће обољевају животиње старости од три до 16 месеци. Ова болест најчешће се јавља крајем лета и почетком јесени, у току неколико првих недеља това.

 

Агроинфо/ Агропрес / од 02.08.2018.

УЛЦЕР АБОМАЗУМА: Једна од најчешћих болести код јагањаца у тову која се јавља управо у периоду лета

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Претходне године по први пут у новијој историји је званично увезена Романовска раса оваца у Србију. На фарму у Кузмину је стигао већи број елитних грла из више крвних линија распоређених у преко 20 родова. Ова грла ће бити распоређена на четири фарме у Србији које су у власништву чланова Српско-руског центра за овчарство и романовску расу оваца. Чланови и сарадници овог Центра су одгајивачи и људи

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета