Како „вештачки“ одгајити матицу

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сваком пчелару повећање броја пчелињих друштава веома је важан посао. У даљем тексту сазнајте како вештачким путем можете одгајити матицу.

Како би вештачки одгајили матицу најпре је потребно формирање одгајивачког друштва. Њега можете формирати у посебном наставку где се у средину стављају два рама са отвореним леглом а између њих рам са припремљеним вештачким основама матичњака (основе од воска).

Након 24х ради се пресађивање ларви кинеском иглом. Пресађују се ларве старости 6-12х после чега се врши интензивно прихрањивање заједнице наредних 5 дана до момента затварања матичњака. Десетог дана од дана пресађивања ради се формирање оплодњака.

Оплодњаци се формирају у један рам затвореног легла и један рам меда и додаје се зрео матичњак. У наредних 10 дана млада матица треба да се спари и пронесе, после чега се додаје у основно друштво или се формира нови рој. Циљ је замена старих матица и формирање нових друштава.

Овај поступак се врши почетком маја, а до краја јула (некада и у августу али ретко). Будући да се ларве пресађују од најбољих друштава, чува се и преноси квалитетна и пожељна генетска основа а циљ овог поступка је повећање приноса меда по кошници, побољшање отпорности пчела на болести, одржавање доброг здравственог стања пчелињих друштава и коначно чување жељене генетске основе пчела.

Izvor: agromedija.rs

Како „вештачки“ одгајити матицу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pušten u rad prvi gradski medomat u Sremskoj Mitrovici, prilikom prezentacije rezultata projekta Zasnivanje ekonološki prihvatljive proizvodnje meda u blizini SRP Zasavica

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета