Матица директно контролише понашање пчела

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сви пчелари знају колики је значај матице за једно пчелиње друштво. Међутим, оно што чини ствари занимљивим јесте чињеница да пчелиње матице својим феромоном директно контролишу пчеле, али и њихово понашање и учење.

У склопу истраживања процеса учења, научници са Универзитета Отаго на Новом Зеланду открили су да пчелиње матице својим феромоном директно контролишу пчеле и њихово понашање и учење. Ово истраживање може имати значајне позитивне импликације на практично пчеларство, али и на проучавање процеса учења уопште.

Професор Алисон Мерцер и др Кајле Бегс открили су да феромон матице, односно његова специфична компонента - алкохол хомованилил (ХВА), активира само један од три допаминска рецептора пчеле. На тај начин мења допаминску „сигнализацију“ у мозгу и понашање младих пчела.
Један од ефеката ХВА компоненте феромона је да обуздава способност пчела да ускладиште у свом мозгу информацију о непријатном искуству, и самим тим, да предвиде могућу штету.

Зашто матица то ради?

Њен феромон има непријатне ефекте, нарушава моторну активност и блокира могућност пчела да носе јаја. Иако младе пчеле заборављају како их матица својим феромоном контролише, оне је и даље толеришу, чувају и тако обезбеђују опстанак и будућност пћелињег друштва.

Еволуција је практично „опремила“ матицу феромоном који даје овакве ефекте, да би блокирала учење о понашању. Сходно еволуционим законима може се претпоставити да је код једне пчеле некада давно дошло до појаве ове хемикалије, и да је тог тренутка почело лагано окупљање пчела и развијање свих особина пчелињег друштва какве данас познајемо. Та заједница пчела је очигледно била довољно прилагодљива да је преживела милионе година и достигла својеврсно савршенство.

 Izvor: agromedija.rs

Матица директно контролише понашање пчела

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

"Nekoliko ljudi u Srbiji se bavi otkupom meda na veliko, od oko 9000 pčelara. Nešto od toga su izvozili na strano tržište, a od ostatka pravili mešavinu lošeg kvaliteta za domaće tržište".

U Srbiji je tokom protekle zime zabeleženo masovno uginuće pčela, koje pčelari i stručnjaci ocenjuju kao najgore u poslednjih nekoliko decenija.

Masovno uginuće pčela u Srbiji pretvara se u pravu ekonomsku katastrofu - šteta bi mogla da premaši čak 100 miliona evra, procenjuju stručnjaci iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.

U Srbiji je u toku masovno uginuće pčela, do sada je stradalo više od 50 odsto društava, a uzrok je, verovatno, prošlogodišnja suša i nedostatak polena zbog čega su loše hranjene tokom perioda odgajanja „zimskih“ pčela, rekao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović.

Pčele, koje imaju ključnu ulogu u proizvodnji hrane, umiru u zapanjujućem broju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета