Проширивање гнезда и изједначавање пчелињих друштава

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Кад почне пролећно обнављање пчелињих друштава, сужено пчелиње гнездо, због прилива великог броја младих пчела, као и лагеровања нове хране у виду меда и поленовог праха у саћу постаће тесно, што се може негативно одразити на даљи развој друштва.

Да би се ово избегло, крајем марта или почетком априла гнездо се мора проширити уклањањем преградних дасака у кошницама типа Дадан-Блат или рокирањем дасака ка периферији у кошницама полошкама. Да би се матици створио нови простор за лежење јаја, гнезду се додаје празно исправно изграђено саће. Ово саће треба претходно оросити млаком водом, а потом га додати до крајњих оквира с леглом, тачније речено између крајњег оквира с леглом и оквира с поленовим прахом. Треба нагласити да се ово празно саће ради проширивања сфере за лежење јаја не сме додавати између оквира с леглом. У току проширивања гнезда обави се и други детаљан преглед друштва да би се могло оценити колико се развило друштво од првог прегледа, што се види из пчеларског дневника, који треба водити за сваку кошницу.

У кошницама типа Лангстрот-Рут проширивање гнезда обавиће се тако што ће се разменити места двају тела која чине плодиште, а то значи да ће горњи наставак ићи на подњачу, а доњи доћи преко њега. У доње тело, ако у њему нема оквира с леглом, треба у средину тела спустити два оквира с леглом из сада горњег тела, да би матица почела да леже јаја и у празном саћу лево и десно од ових додатих оквира с леглом. У нашим условима ову размену тела у ЛР кошници ( а и у Фараровој) треба до багремове паше обавити у 3-4 маха. Иначе, уколико се то не примењује, неће се осетити предности ове кошнице над другим типовима.
Ма колико да пчелар предузима и примењује све потребне мере за стимулацију пролећног развоја друштва, ипак сва друштва на једном истом пчелињаку неће бити пођеднаке јачине. Узроци овом могу бити различити, али најчешћи узрок је лош квалитет матице у друштвима која заостају у развоју.

У савременом пчеларству на пчелињаку треба имати на сваких 10 продуктивних друштава по једно нуклеус друштво у коме се чува резервна оплођена матица. Из нуклеуса треба одузети матицу и њоме заменити лошу матицу у слабијем друштву, чиме ће се убрзати развој заосталог друштва. У ово пролећно време најбоље је да се нова матица дода обезматиченом друштву преко кавеза за додавање матица. Применом принципа спајања може се директном или индиректном методом и цео нуклеус с младом матицом додати слабијем друштву.

Иначе, изједначавање друштва обавља се у априлу и мају на више начина, у зависности од стања друштава која се жале појачати, као и од времена када се очекује главна паша за пчеле. Најчешће се слабија друштва врло ефикасно испомажу додавањем оквира за затвореним леглом, који смо одузели из друштва које има доста легла. Такво друштво које има доста легла неће у знатној мери бити овим заустављено у развоју, јер његова плодна матица ће овај губитак брзо надокнадити.

Препоручује се изједначавање пчелињих друштава делокацијом, тј. разменом места слабијих са јачим друштвима. Тачније, у овом случају размењују се пољске пчеле збирачице, што је врло ефикасно, поготову када се размена места обави 5-6 дана пред почетак главне паше (багрем). Тако се повећава укупни принос меда на пчелињаку, а истовремено боље искоришћава носивост добрих матица, чија би јака друштва могла на доброј паши добити евентуално и непожељни нагон за природним ројењем.

Разумљиво је да се изједначавање друштава, било на који начин може обавити само под условом да на пчелињаку нема пчелињих болести.

Што се тиче предузимање неких мера с матицама (блокирање, одстрањивање или хапшење) пред багремову пашу, можемо рећи, на основу вишегодишњих испитивања, да је то економски штетно и неоправдано. Неке од тих мера оправдане су за паше које настају касније, у јуну и јулу (ливаде, липа, сунцокрет), дакле, када друштва постигну биолошки максимум у развоју, што није случај на мајској багремовој паши.

То би били најбитнији савети искусних пчелара у вези пролећног обнављања пчелињих друштава.

Izvor:.poljoprivrednisavetnik.com/

Проширивање гнезда и изједначавање пчелињих друштава

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.

Pčelare je posebno obradovala vest da je otkupna cena bagremovog meda dostigla istorijski maksimum, a nadaju se i dobroj paši.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета