LUK SREBRNJAK: Sistem sadnje i nega sorte blažeg i slađeg ukusa

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Luk srebrnjak se u našim uslovima sadi od kraja avgusta ili početka septembra, pa sve do kraja oktobra. Ova vrsta luka u odnosu na običan ima blaži i slađi ukus.

Luk srebrnjak je u narodu poznat pod ovim nazivom zato što ima bele ovojne listove lukovice. U odnosu na luk koji se najviše seje sa žutim ovojnim listovima ima blaži i slađi ukus. Proizvodnja se u našim uslovima najčešće izvodi iz arpadžika, odnosno malih glavica luka koje su namenjene za setvu radi dobijanja konzumnog luka. Ovaj način proizvodnje je siguran i jednostavan, a sadnja se obavlja od početka septembra, pa do kraja oktobra. U zavisnosti od uslova, sadnja se negde može obaviti i krajem avgusta.

Sistem sadnje

Zemljište koje se koristi za proizvodnju treba da bude plodno, strukturno i okrenuto suncu. Sadnja se obavlja u četvororedne ili šestoredne trake sa međurednim razmakom u trakama do 20 cm i između traka do 40 cm. U redu je razmak 3-10 cm, ako je gušće, onda se sukcesivno čupa kako stiže. Osnovnu obradu je potrebno uraditi čim se skine prethodna kultura, uz istovremeno unošenje polovine potrebnih hraniva. Ako je u pitanju proizvodnja u zaštićenom prostoru, setvu treba obaviti polovinom septembra, a sledeće rasađivanje krajem oktobra na rastojanju 18-20 cm i u redu 5 cm. 

Nega luka

Količinu, način i vreme primene đubriva, bilo mineralno, kompleksnih ili organskih, najbolje je poštovati iz preporuke posle urađene agrohemijske analize zemljišta. Kod ove sorte okvirno treba uneti sledeće količine đubriva:

  • 80-120 kg fosfora (P)
  • 80-100 kg azota (N)
  • 100-120 kg kalijuma (K)

Polovinu ovih đubriva potrebno je uneti pri osnovnoj obradi, a drugu polovinu prihranjivanjem.

Prihranu treba obaviti u proleće, a ukoliko je potrebno, usev treba zalivati, te zemljište održavati dovoljno vlažnim. Svakako je neophodno pratiti eventualnu pojavu bolesti i štetočina, te reagovati pravovremeno po savetima stručnjaka za zaštitu bila.

Uz adekvatnu negu i primenu agrotehnike, prinos luka srebrnjaka koji se može postići je 30-40 tona po hektaru. Luk stiže pošetkom juna kao zrela glavica i u skladištima se čuva najviše do mesec dana, dok je u hladnjačama i kontrolisanim uslovima ovaj period produžen.

Agroinfo.rs

 

LUK SREBRNJAK: Sistem sadnje i nega sorte blažeg i slađeg ukusa

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета