Најбоље сорте парадајза за пластеничку производњу

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Парадајз је једногодишња биљка коју је најбоље гајити у заштићеном простору јер ће тако давати род током скоро целе године.

Нега парадајза у пластенику
Парадајз обично делимо у три велике групе: високи, ниски и жбунасти. Пошто потиче са простора Латинске Америке, при узгоју је важно водити рачуна да му се обезбеди довољно топлоте. Најбоља температура за ницање парадајза је од 23 до 25 степени, а за даљи развој од 20 до 25 степени. Температуре током ноћи могу бити 5 до 8 степени ниже. Оне ноже од 0,5 °Ц уништиће наџемне органе парадајза, а горња граница је 32°Ц. Парадајз који је узгојен сетвом из семена, биће отпорнији од биљака произведених расадом.

Парадајз такође захтева довољно светлости јер ће тако брже процветати. У супротном, раст и развој могу бити поремећени и то важи за све сорте парадајза, ране, домаће, хибридне…

Када је реч о влази, она није потребна у великим количинама али је важно заливање када биљка цвета. С друге стране, велика влажност ваздуха може пореметити развој развој парадајза. За наводњавање је најпогоднији систем кап по кап или браздање и то у препорневним сатима.

Парадајзу је потребно и прихрањивање, нарочито младим биљкама којима је потребан посебно фосфор па зато користите квалитетна минерална ђубрива.
Посебно је важно изабрати правилне сорте и хибриде за пластеник.

Парадајз се у пластеницима производи из расада коме је важно обезбедити квалитетан супстрат. Земља за пластеник треба да буде средње тешко или лако (песковито). Од ницања биљака, до прве бербе обично прође од 100-140 дана.

На нашим просторима већ неко време су у односу на домаће, све популарнији хибриди из иностранства, посебно холандски и француски. Неке холандске сорте су: Јенна, Јасминиа, Барбадос, Абелос, Логистика…

Представљамо Вам неколико популарних сорти:

Матијас
Матиас је хибридна сорта која релативно високо расте а осим у пластенику, може се гајити и на отвореном. Даје отпорне, чврсте плодове, тежине од 200 до 250 грама. Познат је по отпорноси на разне болести али и по изузетно високим приносима. Добро подноси транспорт.

Биг бееф
Биг бееф Ф1 рани је такође хибридна сорта која је позната по томе што је оптимална комбинација традиционалног укуса и хибридних карактеристика. Лако се прилагођава клими у којој се гаји, даје светле велике плодове тежине до 330 грама и доста је отпоран на разне болести.

Оптима
Оптима је средње рана висока сорта парадајза. Поред пластеника, може се гајити и на отвореном. Плодови су му округли, тамно црвени и величине до 250 грама.Такође су и отпорни и чврсти па лако подносе транспорт.

Волово срце
Волово или Воловско је једна од најстаријих касних сорти парадајза. Овај парадајз је јединствен по ружичастом плоду који је јако крупан и срцоликог облика. Плодови су укусни, врло меснати и сочни.

Једина мана је мекоћа плода који не може најбоље да поднесе транспорт и складиштење.


Казанова
Казанова је хибридна бујна сорта која у адекватним условима гајења може дати по биљци 6 до 7 килограма приноса.

Плодови су тежине до 230 грама,чврсти и меснати, погодни за транспорт и дуже чување. Сеје се у фебруару и марту. Током гајења, треба пазити да се не претера са ђубрењем, јер у случају предозирања, цветови ће опадати а просечан принос ће бити значајно смањен.

Маратон
Маратон је висок и веома бујан хибрид парадајза који даје крупне, меснатие и укусне плодове са просечном тежином од око 250 грама. Биљка се може гајити и на 2,3,или 4 стабла.
Заштита пластеничког парадајза
Болести које се могу јавити код пластеничког парадајза су пламењача, црна пегавост, бела трулеж, увенуће… Препорука је да тада користите следећа средства за њихово сизбијање: Антрацол, Бордовска чорба ЊП-20, Таттоо, Плави камен, Шампион…

Заштитите Ваш парадајз још сламом или фолијом јер ћете тако постићи загревање земље, спречити корове да се развију, смањићете испаравање влаге…

Током раста и развоја парадајза у пластеницима, пожељно је закидати листове, врхове стабала, заперке а такође и поставити ослонце за биљку.

Оптимално време за бербу је 60-80 дана после садње јер ће се тако дозревање одвијати при транспорту у коморама.

 

Izvor:seoski poslovi

Најбоље сорте парадајза за пластеничку производњу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Kada kupujete povrće i voće na pijaci, većina prodavaca će vas ubeđivati da su njihovi proizvodi 100 odsto organski, da su gajeni bez dodavanja hemikalija, pesticida i raznih štetnih sredstava.

Ova salata je osvežavajuća i potpuno drugačijeg ukusa od onoga na šta smo navikli. Priprema se za 15 minuta, a njome možete poslužiti 4 osobe.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета