Пролећна садња луковица и кртоле

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Луковичасто и кртоласто цвеће чест је украс у врту, а долази време њихове садње. Прочитајте на шта треба обратити пажњу и како се саде поједине врсте.

Цвеће које расте из луковица и кртоле чест је украс врта, а неко од њих цвета и зими у унутрашњости домова. Деле се на летњо-јесење (саде се у пролеће, а цветају лети и у јесен те се купују од фебруара до маја) и пролећне (саде се у јесен, цветају у пролеће, а купују од августа до децембра).

Након престанка цветања листове луковица је потребно пустити да у потпуности увену. Након тога треба извадити и просушити луковице, спремити их у папирне кесе те држати на сувом и хладном месту како би биле спремне за садњу у пролеће.

Приликом садње луковица треба пазити на дубину и квалитет земљишта у које их садимо. Гомољасто и луковичасто цвеће не подноси стајско ђубриво и непропусно земљиште. Такво земљиште треба поправити додавањем хумусно-тресетног супстрата који рахли земљиште, а уједно је и ђубриво.

Како се саде луковице?
Луковице треба садити према величини, а правило је да је дубина садње 2 до 3 пута већа од њихове величине. Према томе, мање луковице се саде на дубину од 5 до 10 цм, а веће на дубину од 10 до 20 цм. Пролећне луковице нису отпорне на ниске температуре па их је најбоље садити почетком маја након што прође опасност од мразева. Саде се у фази мировања: пролећне луковице у јесен до краја децембра, ако земља није смрзнута и летњо-јесење које се саде у пролеће.
Најчешће се саде у групама јер тако њихова боја и облик најбоље долазе до изражаја. Треба пазити да их не садите прегусто, како не би међусобно одузимале храњиве материје и влагу. Размак садње је код мањих луковица од 5 до 7,5 цм, а код већих и до 15 цм. Дно луковица и кртоле треба лежати на рахлом тлу, а између њих не треба бити ваздуха. Тако ће се они добро укоренити, неће доћи до накупљања воде, а тиме ни труљења.

Које биљне врсте одабрати?
За обилније цветање далија (георгина) потребно је сунчано место и плодно пропусно земљиште. Када копате јаму, одмах ставите и ослонац на ког ћете их касније привезати. Далија захтева редовно заливање и прихрањивање сваке три недеље. Процветале цветове редовно уклањајте. Далија се узгаја и из семена, а извађене гомоље након цветања треба ставити у песак или тресет. Цветање можете убрзати тако да их садите у лонце, а треба их оставити у затвореном простору до друге половине маја и тада их пресадити на отворено.

Кана нарасте до 80 цм висине, а понекад и више, цвета од јуна и све до касне јесени, док се не појаве први мразеви. Одговара јој сунчан положај. Има велике декоративне листове, а цвет јој је жут, наранџаст и у нијансама црвене боје. Средином октобра потребно је скратити. Извађене кртоле спремити на место на које температура на пада испод 0°Ц.
Гладиоле се саде на сунчана места која су заштићена од ветра. Дубина садње је од 10 до 13 цм, а размак садње од 10 до 15 цм. Најбоље их је садити у групе од 5 до 7 биљака исте боје, а како би непрестано цветале током целог лета саде се од средине априла до средине јуна у размацима од 14 дана, будући да цветање једног пупољка не траје дуже од две недеље. Саде се у групама довољно близу једна другој како би се међусобно подупирале и није им потребно додатно подупирање. Осим као вртно цвеће, идеалне су и као резано цвеће за букете и вазе.

Фрезија има јак мирис, а узгаја се најчешће као цвеће за резање, њене кртоле се саде крајем априла како би цветале од августа до октобар. Место на ком се узгајају треба бити полусеновита и заштићена од ветра, а земљиште плодно и пропусно. Саде се на дубину од 5 до 8 цм, а размак између гомоља је 10 цм. Из сваког посађеног гомоља израсће 4 до 6 малих грана с 10 до 15 мирисних цветова. Ако их не режемо, истераће нове гранчице, након што се прве осуше. Захтевају редовно заливање и то у јутарњим сатима.
За узгој љиљана потребно је сунчано место јер ће се у супротном стабљике искривити у потрази за сунцем. За разлику од цвета, стабљика подноси сенку па их треба садити у травњак или ниске покриваче тла. Луковице немају заштитни омотач па се због тога лако осуше. Врх луковице треба покрити слојем земље дебљине око 10-ак цм, а потребно их је заливати редовно. Љиљани не подносе пресађивање и најбоље успевају на месту на ком су први пут посађени.

Анемона или шумарица је биљка која може улепшати сваки простор. Пре пролећне садње кртоле се препоручује ставити у хладну води, 24 сата пре јер ће се тако лакше и брже примити. Што се тиче јесење садње, кртоле је зими обавезно покрити и додатно заштити од ниских температура, мразева и падавина. Идеално место за садњу је лагани хлад јер биљка има осетљиве цветове због којих не сме бити директно на сунцу. Заливање је потребно једном недељно, а лети и до два пута недељно. Ова биљка је позната по изразито спором расту, па је приликом њеног гајења потребно стрпљење.

Izvor:agroklub.rs

Пролећна садња луковица и кртоле

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kana (Canna indica) je atraktivna cvetnica koja na Mediteranu prezimljava u zemljištu.

Frezija, je zeljasta biljka sa lukovicom, porijeklom iz Južne Afrike.

Zumbuli su omiljeni i najtraženiji prolećni cvetovi. Veoma su popularani zbog jakog i opojnog mirisa, dekorativnog izgleda cvasti i malih zahteva prilikom gajenja.

У питању је луковичаста украсна биљка, пореклом из Средње и Јужне Америке. Суноврат успева на сунчаном месту, али га треба заштитити од јаког подневног сунца.

Пре садње белог лука неопходно је обавити припрему земљишта, коју треба почети рано у јесен дубоким орањем на 25-35 цм.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета