Савети: Како да гајите прокељ?
Foto:Pixabay
Прокељ има веома укусан плод који подсећа на мини-купус, што га чини најзанимљивијом културом из породице купусњача. Прокељ не заузима много места у башти, а није ни захтеван за гајење. Савете како одгајити ову повртарску културу сазнајте у тексту.
Прокељ доноси веома укусан и здрав плод који изгледа као минијатурни купус. Његова стабљика је висока од 60 до 90 цм, плодови се налазе уз стабло, док се листови налазе на врху, због чега помало подсећа на кишобран. Потребно му је око 100 дана да сазри. Често се ова биљка код нас назива белгијски купус или кељ пупчар.
Садња прокеља
Прокељ је једна од отпорнијих биљака из породице купусњача - веома је отпоран на измрзавање. Најбољи начин за одређивање датума садње је да од датума првог мраза одузмете 100 дана. Тада је најпожељније да се прокељ расади у башти.
За производњу расада садити семе на дубини од 2,5 до 5 цм. Када младе биљке достигну од 12 до 17 цм висине, треба их посадити у башти на размаку до 60 цм. При садњи затрпајте расад дубље, тако да први лист буде тик изнад земље. Учврстите земљу око биљке и добро залијте.
Гајење прокеља
Малчирајте редовно како бисте задржали влажност земљишта, и редовно плевите како бисте избегли оштећења корења, јер се оно налази при површини. Фолијарно прихрањујте једном или два пута месечно. Ако је ваш крај ветровит, потребно је биљке заштитити кољем да не би дошло до њиховог преламања. Када плодови почну са зрењем, листови почињу да жуте. Ове листове треба уклонити како би дали плоду више простора да се развије.
Берба прокеља
Ситнији плодови до 3 цм су најнежнији. Треба их брати док сазревају, од дна ка врху биљке и то након што га „ухвати“ први мраз, јер тада има пријатнији укус. Пре јачих мразева ишчупајте биљке и отресите вишак земље. Лишће уклоните, а стабљике окачите да висе наопако, најбоље на месту са умереном температуром. На тај начин биљке могу да преживе још две недеље, што може да продужи период дозревања.
Izvor:/agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.
Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.
Uzdignute leje možemo formirati od bilo kog materijala a najčeše se prave od drveta, a evo i kako.
Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..
Uz velike cvetove i plodove ljubičice koji dolaze u raznim različitim oblicima od okruglih do duguljastih i različitih boja od duboko ljubičaste do bele, uzgoj patlidžana može biti još zabavniji od jedenja. Sledeći naše kratke savete u nastavku, čak i baštovan početnik može da uzgaja izvrsne patlidžane u svom dvorištu.
Svim biljkama je potrebna sunčeva svetlost kako bi proizvele dovoljno hrane putem fotosinteze. Međutim, ne treba svima ista količina direktnog sunca. Neke biljke traže mnogo sunca, dok je drugima potrebno sasvim malo. Najvažnije je da znate koliko vam je osunčan svaki deo bašte ili dvorišta. Jednom kada to utvrdite, nikada nećete imati dilemu da li ste biljci pružili pravo mesto za život.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета