Saveti za uspešno gajenje krastavca
Foto: pixabay.com
Korišćenje "Epsom" soli i "Neem" ulja, kao i povremeno vršenje manuelnog oprašivanja, samo su neki od korisnih saveta u proizovdnji krastavca
Iako krastavcima prijaju toplota leta, kako sezona vrućina što više odmiče tako biljke često počinju da poprimaju izmučen i oronuo izgled. Razlog za to mogu biti previsoke letnje temperature, insekti, bolesti ili kombinacija svih ovih uzroka.
Krastavci zahtevaju konstantno zalivanje, a sadno mesto nađubreno kompostom i stajnjakom doprinosi uspehu u gajenju ove kulture. U jednom periodu vegetacije krastavca zalivanje na dnevnom nivou je neophodno, jer biljka koja trpi sušu, gotovo izvesno, nije zdrava.
Savet 1: presadite novu turu krastavaca sredinom jula meseca. Odaberite sorte koje najbrže dospevaju i posadite ih u veće saksijice i držite napolju. Krajem jula zamenite ostarele i izmučene krastavce mladim, dvonedeljnim sadnicama koje će plodonositi već krajem avgusta meseca. Neuporedivo je lakše zameniti insektima napadnutu i zaraženu biljku, nego je lečiti. Manja biljka može se lakše tretirati protiv štetočina i raznih bolesti jer manja lisna masa pojednostavljuje prskanje biljke.
Savet 2: korišćenje Epsom soli (MgSO4) kao vid prihrane magnezijumom tokom letnjih meseci, pomoći će krastavcima da povrate zelenu boju listova i pospešiće njihov rast. Jedan tretman sredinom sezone vegetacije biće sasvim dovoljan, a bilo kakvo preterivanje u prihrani može se nepovoljno odraziti na biljku. Ovaj period godine takođe je pravi trenutak za prihranu biljaka krastavca tečnim NPK đubrivima koja sadrže i neophodne mikro elemente. Kod uzgajanja krastavca u kontejnerima, prihranjivanje primeniti najmanje dva puta mesečno u sezoni plodonošenja.
Savet 3: prilikom uzgoja krastavca dolazi do male produkcije plodova, koji uz to poprime braon boju i venu nakon kratkotrajnog rasta. Razlog je nedovoljna oplodnja ženskih od strane muških cvetova. Za povećanje produktivnosti proizvodnje pokušati sa manuelnim oprašivanjem cvetova krastavca. Neophodno je uočiti razliku između ženskih i muških cvetova. Naime, ženski cvetovi u sebi nose male plodove krastavca koji neće dalje rasti ukoliko ne dođe do oprašivanja.
Savet 4: krastavci se obavezno uzgajaju vertikalno. Budući da zauzimaju dosta prostora u bašti, postavljanje mreža uz koje će se ove biljke uspinjati štedi prostor i olakšava borbu sa štetočinama i bolestima. Neuporedivo je lakše isprskati krastavce koji rastu vertikalno, jer su podjednako pristupačne obe strane lista. Pronalaženje zrelih plodova je, takođe, daleko jednostavnije. Najzad, mnoge druge biljke se mogu gajiti u bašti na mestu koje bi zauzeli krastavci kada bi rasli na zemlji.
Savet 5: započeti sa prskanjem dve nedelje pre nego što se bolesti i štetočine u bašti pojave. Koristiti NIM ulje, kao prirodni insekticid u kombinaciji sa sodom bikarbonom kao fungicidom. Kako bi se sa prskanjem započelo u optimalnom periodu, potrebno je znati kada su se štetočine pojavile u bašti predhodne godine, pa započeti tretman dve nedelje pre označenog datuma. Testiranje novih smeša za prskanje biljaka je neophodno, pri čemu se tretira svega nekoliko listova biljke i sačeka 48 h radi praćenja eventualne pojave negativnih promena. Naravno, tretman prskanja se ne obavlja po suncu i pri visokim temperaturama, obzirom da to dovodi do oštećenja lista i klonulosti biljke.
Izvor:agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje
Ajvar, džem, turšija i svi ostali specijaliteti u kojima ćemo uživati tokom zime držimo, uglavnom u staklenim teglama.
Veoma je važno obratiti pažnju na kožu lica, vrata i ruku jer je ona veći deo godine izložena spoljnim uticajima.
Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.
Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.
Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета