Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сточни кељ или "зелени ангелитер" је такође интересантна сорта за производњу сточне хране која има високе приносе масе и хранљивих материја, дуг период коришћења, све до - 10° Ц, радо га користе говеда, свиње и живина.

Да подсетимо, ова биљка је нарочито значајна код исхране крава музара, јер краве храњене сточним кељом просечно дају дневно литар до литар и по више млека од оних које се не хране оваквом врстом хране. Оброк за краве износи од 25 до 30 килограма дневно по грлу.

Како се производи сточни кељ
Сточни кељ производи се сетвом, а потребно је 1 до 1,5 килограм семена по хектару. Најбоља је сетва пнеуматском сејалицом 50 џ 20 или 70 џ 20 цм. Ширина реда зависи од начина скидања. Добра је "стенхеј" сејалица, а може да послужи и житна "квернеланц" ако се остави отворена свака четврта лула. Тада се по хектару троши три-четири килограма семена. За мале површине сточни кељ се сеје ручно. Сетва у рано пролеће (март). Скидање од јула до краја године. Док су биљке мање коси се цела биљка несецкана, а касније, кад усев сточног кеља одрасте, коси се сецкан на 5 до 10 центиметара.

На малим површинама и за малу потрошњу ручно откидање доњег лишћа, а на крају стабљику исецкати и похранити.
У условима наводњавања сточни кељ сеје се као накнадни пострни усев, а без наводњавања као редовни.
Сорта НС-555 може се сејати као озими и као пострни усев, јер је сигурнији принос него као јари.

Заштита од корова: "трефлан" инкорпориран пре сетве; "рамрод", "мезоранил" или "бутисан" после сетве, а пре ницања. Посебна заштита сточног кеља обавља се против бувача, совице или зелене ваши. Веома добро подноси ђубрење азотом и нарочито течним стајњаком.

Још нешто о сточном кељу
Подешавањем сетве сточни кељ у исхрани може се користити од маја, па до ниских температура од -10° Ц, односно до краја године.

Сточни кељ је двогодишња биљка, треба још знати да се за исхрану стоке најчешће употребљава у свежем стању. Уколико се силира обавезно га треба силирати у мешавини са другим биљкама.

Izvor: poljoprivrednisavetnik.com

Сточни кељ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета