Како се гаји ДОМАЋИ СУСАМ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сусам, односно семе сусама, спада у најстарије зачине које је у употреби још од 1.600 година пре нове ере. Ово малено и укусно семе може се употребити за посипање најразличитије врсте хране од хлеба, поврћа, преко салата, па до рибе. Такође, цеђењем се добија сусамово уље, једно од најчистијих и најздравијих уља за кување на свету.

Биљка сусам је прилично лепог изгледа. Има привлачне тамно зелене листове и цевасте цветове који могу бити бели или бледо ружичасти. Одрасле биљке могу нарасти између 1-2м висине у зависности од врсте, а семе се на крају периода вегетације вади из сувих махуна.

Узгој сусама
Како бисте успешно започели узгој сусама као усева, потребно је да обезбедите добро осунчано место и земљиште које се добро дренира. Семе посејано у земљу, требало би држати у затвореном простору током првих 4-6 недеља, пре него што се пресади на отворено и то након што опасност од касних мразева увелико прође. Биљка захтева доста сунца и топао ваздух, те би било пожељно да се на пресађивање сачека до момента када дневне температуре почну да достижу вредност од око 20 степени. Будући да могу и да се разгранају и да високо порасту, требало би их садити на раздаљини од око једног метра размака у реду.

Биљци сусама потребно је између 100-130 дана да заврши вегатацију и постане спремна за брање. Након опрашивања, цветови се развијају у уске и неколико центиметара дугачке махунице. Семе је спремно за брање када махуне добију браон боју и постану благо напукле. Махуне које расту у подножју биљке, најчешће ће бити спремне за брање још док су цветови при врху у фази цветања, те је тако вишеструка берба загарантована.

Берба семена сусама
Ручно брање домаће узгојеног сусама најбоље се обавља тако што се махуна пажљиво отргне са биљке. Потом се убране махуне поређају на папир како би се осушиле. Када постану потпуно суве и крте, потребно их је нежно скрцкати и извадити семе. Како би се одстранила плева и и други остаци, било би пожељно просејати семе користећи одговарајуће сито.

Чување и употреба
Потпуно осушено семе сусама најбоље је чувати у затвореним стакленим теглама на мрачном месту. За дуже чување, препоручљиво је замрзавање семена у замрзивачу.

Семе сусама се може конзумирати како сирово, тако и пропржено на тигању без уља, а можете припремити и тан сос.

За припрему тан соса као састојка хумуса, потребно је да пропржите једну кафену кашичицу сусама у сувом тигању на средње јакој ватри, уз учестало мешање, све док сусам не добије златно браон боју. Потом је потребно оставити семе да се прохлади, а пре него што се самеље у блендеру. При млевењу, додаје се 3 кашике маслиновог или сусамовог уља и меље све док се не добије сос жељене густине. Затим се тан чува у затвореној тегли у фрижидеру све док се не приступи припреми хумуса или док се евентуално њиме не поспе неки фалафел.

Лековита својства сусама
Лековита дејства сусама била су позната још старим Египћанима, Асирцима, Вавилонцима, Индусима и Кинезима, а користили су га против ћелавости, перути, зубобоље, зујања у ушима, ишијаса...

Семе сусама има високу концентрацију фитостерола. Уколико су довољно присутни у исхрани, могу да редукују ниво холестерола у крви, побољшају имунитет и смање ризик од настанка појединих облика карцинома.

Осим тога, сусам је богат гвожђем, калцијумом, као и другим минералима и витаминима, а представља савршеног чистача органа за варење.

Уље сусама добра је превенција против стварања тромба и дуготрајног затвора, смањује болове код реуматоидног артритиса, а санира и повреде, акне, чиреве и опекотине.

Izvor:agromedija.rs

Како се гаји ДОМАЋИ СУСАМ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Unos kalcijuma ne sme da se zanemari u trudnoći a ni tokom dojenja, jer se na taj način smanjuje rizik od razvoja osteoporoze.

Kako je i najavljen, 13. juna je u Švajcarskoj održan referendum o potpunoj zabrani pesticida. Građani su mogli da izglasaju direktna plaćanja samo za poljoprivrednike koji ih ne koriste kao i zabranu uvoza hrane koja ih sadrži, te držanje onoliko životinja koliko mogu da nahrane hranom koju su sami proizveli

Susam je jedna od najstarijih biljaka na svetu koja se uzgaja zbog svog semena. Potiče iz tropske Azije i južne Afrike. On je je prirodni adstrigent, antioksidans, antifungal, antianemik, bakterocid, diuretik, digestiv, dijetik, insekticid, hepatik, laksativ, kozmetik, revitalizant, stimulans i tonik, a izvrstan je u preventivi karcinoma.

Delez Srbija je iz svih maloprodajnih objekata povukao proizvod privatne robne marke Premia susam seme od 100 grama, proizvođača Moravka Pro doo, jer su dodatne analize pokazale prisustvo spornog jedinjenja etilen oksid u tom proizvodu, saopštio je danas Delez Srbija

Šef Odseka Granične fitosanitarne inspekcije Subotica Ivan Tomašev rekao je da se trenutno radi pojačana kontrola prisustva etilen-oksida na susamu i proizvodima koji su dobijeni iz susama. Ima i poruku za građane o tome da li je opasno kupovati proizvode od susama.

Crni kumin pripada jednogodišnoj biljci iz porodice Ranunculaceae. Crni kim raste u oblasti Mediterana, Azije i Indije. Mada se isto zove crni kumin nije kim koga najčešće koristite kao začin i koga možete pronaći u svakoj radnji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета