Киноа - биљка која чисти организам од отрова

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Киноа је тзв псеудо житарица која потиче са подручја Анда. Изузетних је нутритивних вредности, препоручује се у исхрани дијабетичара, код проблема са целијакијом и алергијама. Од ње се припремају салате, супе, чорбе, варива и десерти.

Киноа (Цхеноподиум qуиноа) је тзв. псеудо житарица са простора Анда. Индијанци су киноу називали "мајком свих житарица" или "златно зрно". Са правом носи ове називе јер се њено семе одликује изузетни нутритивним саставом. Семе киное богато је витаминима, биљним влакнима, протеинима, минералима попут калцијума, фосфора, гвожђа, мангана и других минерала.

Одлична је као прехрамбена намирница, посебно за припрему здравих оброка. Користи се за припрему безглутенских јела. Добра је за исхрану вегетаријанаца, дијабетичара, људи који имају проблема са алергијама, спортиста, људи који се опорављају од стреса, болести или операција. Исхрана киноом чисти организам од отрова, јача пробавне органе, нормализује крвни притисак и смањује холестерол. Користи се за припрему супа, чорби, варива, слаткиша, салата, као прилог, а може да се користи као замена за пиринач.

Трава скромних захтева
Једногодишња је биљка из породице трава чија стабљика достиже висину до два метра када је узгајамо у нашим баштама. Припада истој фамилији као и спанаћ, цвекла и блитва. Корен је веома добро развијен и продире дубоко у земљиште што омогућује биљци да црпи воду и хранива из дубљих слојева тла и добро успева у сушним годинама. Младе листове можемо користити за припрему салата. Током вегетације листови мењају боју од жуте до љубичасте. Вегетативни период траје до 130 дана у зависности од услова узгајања и сорте киное. Цветови су ситни, мали, сакупљени у цвасти, а према боји цветови могу бити бели, жути, љубичасти, црвени или зелени.

Киноа је самооплодна врста, али узгајањем више сорти и њиховим међусобним опрашивањем, повећава се принос и до 20%. Семе киное веома је ситно и може бити различито обојено. Најчешће се користе бела, црвена и црна киноа, а према боји семена киное, можемо одабрати ону одговарајућу за своје потребе. Бела киноа најчешћа је врста која се може пронаћи када је купујемо. По укусу је слична црвеној кинои само што црвена задржава своју лепу боју и због тога се често користи за припрему разних салата. Црна киноа мало је слађа у односу на белу и црвену и често се користи за припрему слаткиша.

Желите ли засејати киноу у башти?
За сетву су потребне мале количине јер је семе веома ситно. Са једним грамом семена, можемо посејати 15м дуг ред. Уколико купите семе киное у продавници здраве хране, треба знати да ће клијавост бити мања јер се семе киное намењено продаји, љушити. На тај начин оштећују се клице и умањује клијавост семена.

Најбоље успева на подручјима која карактеришу нешто хладније ноћи, а не подноси високе дневне температуре. Сетва се обавља од средине априла до средине маја. У оптималним условима киноа ниче од 4 до 10 дана. Међутим, када се семе киное засади на подручју где су ноћне температуре знатно изнад тога, она може да клија и пре. Да би били сигурни да ће семе клијати и нићи, најбоље је да га пре сетве оставимо у фрижидеру током три дана.

Влажност земљишта ће поспешити клијање и ницање. Уколико је тло суво, ницање може изостати. Семе је ситно и сеје се на дубину од 0,5 до 1,5цм. Међуредни размак је 40 до 60цм. У реду је сетва нешто гушћа, на 5 до 7цм. Касније се биљке проређују тако да је коначни размак у реду од 20 до 40цм. Младе биљке расту веома споро и због тога треба уклањати корове или малчирати земљиште око биљака. Тек када достигну висину од 30цм, почињу да расту брже.

Штеточине које нападају киноу
Веома често биљке киное нападају биљне ваши и остале штеточине које оштећују лист. Напад ових штеточина нарочито је опасан за младе биљке. Птице избегавају семе киное због садржаја сапонина.


Жетва киное обавља се по сувом времену када је лишће добило жуту боју и већином опало. Уколико због хладног и влажног времена семе киное није зрело, метлице се секу и затим суше јер семе може да проклија у влажним метлицама.

Пре употребе, семе киное треба се добро опрати због садржаја сапонина који јелима даје горак укус. Најбоље је семенке добро опрати у води неколико пута док се не престане стварати пена.

Семе киное најбоље се чува у херметички затвореним посудама у фрижидеру или замрзивачу. За припрему оброка нису потребне велике количине и поред тога што је семе ситно. Разлог томе је што се семе киное приликом кувања увећа попут семена житарица или пиринча. Однос киное и воде, приликом кувања износи 1:2. Од једне кашике семена ове биљке, кувањем ће се добити три кашике куване киное. Не треба је прекувати јер тада постаје бљутава и није јестива. Приликом кувања, семе киное прелије се хладном водом и лагано кува 10 до 15минута.

Izvor:agroklub.rs

Киноа - биљка која чисти организам од отрова

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Da biste uživali u čarima dvorišta, trebate da voditi računa o njemu, odnosno urediti ga i redovno održavati.

Jednostavan je razlog zbog kojeg košenje mora biti redovno: trava je biljka, ona živi i kao takva radi tri stvari: raste, umnožava se i na kraju ugine. Cilj je postići gust travnjak, a to znači što veći broj vlati trave na jedinici površine.

Након сушног летњег периода и зиме, вашем травњаку треба мало неге пажње како би и даље био главна звезда вашег дворишта. У фебруару је право време за досејавање и прихрану травњака.

Травњаке које сте већ посејали требало би и да добро нађубрите. Они се најчешће заснивају ван плодореда, на сиромашним, киселим, плићим и склетоидним земљиштима. Због тога се без ђубрења на њима не може организовати производња сточне хране.

Ливаде и пашњаци су важни извори сточне хране за производњу зелене масе за испашу и справљање сена, а све више и за производњу квалитетне силаже и сенаже, нарочито у брдском и планинском подручју.

Након завршене косидбе и сушење откоса, сено треба адекватно складиштити како би се избегли губици и трошкови. Детаљне савете о складиштењу сена даје Драган Јаковљевић из ПССС-е у Јагодини.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета