Korovi u kukuruzu: Kako ih se rešiti?
Foto: Pixabay.com
Korovi u kukuruzu su jedan od izuzetno ozbiljnih problema kada je u pitanju poljopriredna proizvodnja. Štete od korova predstavljaju veću štetu od one koje nanose prouzrokovači biljnih bolesti i insekati zajedno.
Kako izgledaju problemi koje korovi u kukuruzu prave:
• korovi umanjuju prinose gajenih biljaka, a cenu biljne proizvodnje čine višom s obzirom na novac uložen u njihovo eliminisanje
• umanjuju kvalitet poljoprivrednih proizvoda, a nekad su i opasnost po zdravlje ljudi I domaćih životinja
• korovi su često žarišta širenja i prelazni domaćini štetočinama i prouzrokovačima biljnih bolesti.
• korovi u kukuruzu obradu zemljišta čine težom, a ponekad je i onemogućuju u potpunosti
• guše gajene biljke, ali zauzimaju i prostor pod zemljom
• korovi u kukuruzu troše mnogo vode, kao i mineralne materije iz zemljišta
ABUTILON THEOPHRASTI – LIPICA
Reč je o jednogodišnjoj zeljastoj biljci obrasloj beličas tim dlakama. Stablo je uspravno, dok mu je vrh granat. Lipica je visoka 50 – 100 cm, a listovi su joj okruglo-srcasti na dugim drškama, dok su cvetovi u pazuhu listova pojedinačni ili na vrhu stabljike u maloj štitnoj cvasti. Razmnožava se semenom. Cveta i plodonosi od juna do septembra.Jedna biljka može da obrazuje 800 – 1800 semenki. Suzbijanje lipice se vrši primenom agrotehničkih mera, plevljenjem i dr. Ove mere treba obavezno primeniti pre nego što se seme razvije. U kukuruzu se primenjuje EPTC pre setve kukuruza na prethodno dobro pripremljenom zemljištu uz obaveznu inkorporaciju na dubinu 5 -8 cm zbog isparljivosti preparata. Suzbijanje se vrši I kombinacijom EPTC + dihloramid. Bentazon se kao kontaktni herbicid primenjuje nakon nicanja.
DIVLJI SIRAK
Divlji sirak je višegodišnja biljka veličine 1m i više. Njene rizome su debele, a razmnožava se semenom i vegetativno pupoljcima obrazovanim na rizomu. On je jedan od najopasnijih korova okopavina, voćnjaka, vinograda i useva krmnih biljaka. Suzbijanje divljeg sirka nije ni malo jednostavno. Klasične agrotehničke mere potrebno je usmeriti na iscrpljivanje rizoma kao npr. setva krmnih useva gustog sklopa, česta kosidba, preoravanje, drljanje i drugo. Dalapon se može upotrebiti tretiranjem strništa kada biljka dostigne visinu od minimum 20 cm. Posle tretiranja, mesec dana ne bi trebalo obrađivati to zemljište. U sličnoj fazi razvoja može se upotrebiti i glifosat. Ovaj herbicid koristi se i u zasadima voćaka, ali treba voditi računa da preparat ne pada po zelenim delovima vinove loze i voćaka. Kada su u pitanju kukuruzi, tu se primenjuje EPTC, primisulfuron ili kombinovani herbicid vernolat + dihloramid.
ŠTIR
Štir je jednogodišnja biljka uspravnog, razgranatog stabla je uspravno žutozelene, a nešto ređe I crvenkaste boje. Biljka je visoka 50 – 100 cm, listovi jajasto kopljastog oblika, a cvetovi sitni, skupljeni u guste klasaste cvasti na vrhu izdanka. Klas na vrhu je duži od bočnih. Razmnožava se semenom. Jedna biljka obrazuje 5000 – 32000 semenki.
Cveta i plodonosi od juna do septembra, a suzbijanje je kao i kod drugih jednogodišnjih biljaka koje se razmnožavaju semenom. Od herbicida se mogu upotrebiti 2,4-D , MCPA, linuron, piridat, alahlor, benazolin, butilat, cikloat, monolinuron, prometrin, zavisno od kulture u kojoj se nalazi. EPTC se primenjuje u silažnom i merkantilnom kukuruzu sam ili u kombinaciji sa dihloramidom pre setve kukuruza, uz obaveznu inkorporaciju na dubinu 5 – 8 cm. U kukuruzu se za suzbijanje ove korovske vrste može koristiti trojna kombinacija pendimetalin + atrazin + prometrin ili piridat + atrazin + alahlor.
PIREVINA
Ovo je višegodišnja biljka visine 50 – 150 cm koja ima dobro razvijeni puzeći rizomom, u zemlji raspoređen po spratovima, najviše do 20 cm dubine. Fertilno stablo sačinjeno je od 5 – 8 članaka, listovi su ravni, na vrhu zaoštreni, a klas dugačak 7 – 11 cm. Razmnožava se semenom i vegetativno, pupoljcima obrazovanim na rizomu. Suzbijanje pirevine se vrši slično kao I kod divljeg sirka, iscrpljivanjem rizoma, usevima gustog sklopa, a od herbicida se koriste EPTC + dihloramid, primisulfuron ili kombinovano vernolat + dihloramid.
Izvor:agroplod.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
S obzirom na to da su u usevima strnih žita primetni korovi, preporuke su da proizvođači, čim to vremenski uslovi dozvole, preduzmu herbicidni tretman u cilju smanjenja konkurencije korova prema gajenim biljkama.
Mera koja je vrlo važna i koja se mora obaviti uspešno nakon žetve strnih žita je uništavanje korova. Na taj način smanjuje se brojnost korova za naredni usev koji je najčešće okopavina.
Da biste organsku proizvodnju sprovodili na odgovarajući način, to podrazumeva i da korove suzbijate na poseban način. U ovom slučaju, suzbijanje korova podrazumeva primenu prirodnih neprijatelja korova. U nastavku saznajte i kako da sprovedete ovaj proces.
Trava u voćnjacima čuva vlagu i organske materije, sprečava eroziju zemljišta, olakšava rad mehanizacije. Osim otkosa, za malčiranje se može koristiti i seno, slama, kukuruzovina.
Izvoz uvećan 50 odsto u poslednjih pet godina.
Kukuruz ima na stotine upotreba u raznim granama industrije i poljoprivrede, ni jedan deo biljke se ne baca i sve se može upotrebiti na mnogo načina od hrane preko sirovine za preradu do građevinskog materijala.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета