Setva kraljice ratarskih kultura šećerne repe

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Cenjeni poljoprivrednici! Vreme je za setvu kraljice ratarskih kultura. Pogađate! Radi se o šečernoj repi!

Pod prepostavkom da ste obavili sve potrebne operacije koje zahteva ova gospođa-šećerna repa sada je pravi momenat za setvu.

Pod potrebnim operacijama mislim na unošenje potrebnih količina hraniva. Da se podsetimo. Šećerna repa proizvodi veliku biljnu masu po hektaru, tj u proseku oko 5-6 tona korena i pripadajuće lisne mase. Shodno tome ona iz zemljšta crpi-iznosi ogromne količine hraniva. Zbog toga u tehnolohiji gajenja šećerne repe jedna od najvažnijih mera je đubrenje. Najbolje je đubrenje primeniti u dva roka.

Osnovno đubrenje se primenjuje u jesen pred osnovnu obradu-oranje. Tada je najbolje primeniti kompleksno đubrivo koje u sebi sadrži 60-80 kg fosfora, 100-120 kg kalijuma i 60-70 kg azota. Takvo đubrivo je NPK 8:16.24 u količini od oko 600 kg/ha. Drugi rok za đubrenje je u proleće, pred setvu, tj.pred predsetvenu pripremu zemljišta. Tada se u zemljište unosi preostala potrebna količina azota tj. oko 60-70 kg/ha, tj.oko 250 kg/ha kana. 

Predsetvena priprema je sledeća operacija nakom startnog đubrenja. U polja se ne sme ući rano, a ne sme se ni zakasniti. Preranim ulaskom u njivu, dok je zemljište još vlažno, poništićemo sve blagodeti zimskih mrazeva po rastresitu strukturu zemljišta. i time ćemo "betonirati" površinski sloj zemljišta. Kvalitetna predsetvena priprema podrazumeva stvaranje sitne i ujednačene strukture površinskog sloja zemljišta. Takođe je vrlo važno da se prirema zemljišta za setvu obavi u jednom prohodu, tj. da se ne bi nepotrebno isušivao površinski sloj zemljišta i time se sačuvala vlaga koja je akumulirana u zemljištu tokom zime. Ta vlaga je neophodna za brzo i ujednačeno nicanje šećerne repe. To će se obezbediti primenom odgovarajućih priključnih mašina za predsetvenu pripremu

Germinatori su savremene priključne mašine kojima se obezbeđuje kvalitetna predsetvena priprema. Oni u svom sastavu imaju nekoliko različitih radnih tela koja omogućavaju stvaranje sitne strukture zemljišta, tvrdu posteljicu i rastresit pokrivač za seme. Germinator može imati nekoliko varijanti radnih organa u zavisnosti od potreba. To su: ravnjajuća daska koja vrši grubo ravnanje zemljišta. Zatim, teška drljača ili ‚" S" opruge sa kratkim klinovima koje usitnjavaju grudvaste strukture zemljišta. I na kraju valjci koji ujednačavaju setveni sloj zemljišta i stvaraju tzv. tvrdu posteljicu i rastresiti pokrivač za seme. Još jednom želim da naglasim da od kvaliteta predsetvene pripreme zavisi i kvalitet setve. Kvalitetna setva podrazumeva da seme bude na ujednačenoj dubini, tj od 1-3 cm.

Setva je operacija koja je trenutno u toku. To je najvažnija operacija u tehnologiji gajenja šećerne repe. Kvalitetna setva je najvažniji preduslov za visok prinos tj. povećanje našeg bankovnog računa. Zato setvi treba pristupiti sa maximalnom pažnjom. Ništa se ne sme prepustiti slučaju. Na prvom mestu treba odabrati kvalitetno seme, tj seme koje na sebi ima nanet insekticid i koje je kalibrirano. Što se tiče sorata danas se na tržištu nalaze uglavnom kvalitetne sorte tako da se ne može pogrešiti u odabiru. Setvu treba obaviti na dubinu od 1-3 cm. Na toj dubini se zemljište najpre zagreje na temperaturu koja je potrebna za brzo klijanje semena i nicanje. Rastojanje semena u redu treba da bude od 16-20 cm. Rastojanje između redova je najčešće 50 cm, mada neki poljoprivredni proizvođači primenjuju setvu i na razmak od 45 cm između redova. Takvom setvom se obezbeđuje sklop od oko 125 000 biljaka po hektaru. Ovakvim sklopom se obezbeđuje da prilikom kampanje vađenja šečerne repe imamo oko 100 000 korenova koji će obezbediti prinos od oko 5-6 t/ha.

Zaštita useva počinje odmah posle setve. To je tretman koji je poznat kao: tretman posle setve, a pre nicanja. Ovaj tretman obuhvata primenu nekih  herbicidia koji će obezbediti šećernoj repi neometano nicanje i neometan porast u početnim fazama rasta i razvoja. Naročito je važno da se ovo tretiranje obavi u najkraćem mogućem roku nakon setve. Time se na površini zemljišta stvara tanak film herbicida koji uništava ponike korova.

Agroinfo.rs

Setva kraljice ratarskih kultura šećerne repe

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici u Srbiji su zasejali 46.839 hektara pod šećernom repom, što je za 12,4 odsto više u odnosu na prošlu godinu, ali procenjuje se da je ove godine prinos zbog suše manji za 30 do 80 odsto

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Na području Srbije setva kukuruza je još uvek u toku, a usevi iz najranijih rokova se nalaze u fazi razvoja prvih listova. Ove godine se registruju veće brojnosti kukuruzne pipe, dok se u usevima pšenice i ječma registruje pepelnica, odnosno pegavost.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета