Соја као пострни усев – сорте кратке вегетације уз наводњавање

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Соја у пострној сетви може донети род у просеку су 2 до 2,5 т/ха. Сеју се сорте кратке вегетације, 80-120 дана, односно сорте из “00“ и „000“ групе зрења.

Производња ван система за наводњавање је изузетно несигурна.

У нашим агроеколошким условима соју је могуће производити како у редовним роковима сетве тако и у пострној сетви.
Након жетве озимих стрнина преостаје период од 90 до 120 дана у коме се успешно, уз одговарајуће предуслове може гајити пострна соја, како за зрно, тако и за зелену масу.
У пострној производњи соје гаје се сорте кратке вегетације, односно сорте из “00“ и „000“ групе зрења, чија вегетација траје 80 до 120 дана.

Уколико се соја сеје у првој декади јула сазрева обично половином октобра.
У појединим годинама соја не може природно да сазри, па се примењују средства за десикацију усева.

Просечне падавине у току летњих месеци недовољне су за производњу пострне соје, па је пострну соју потребно наводњавати. Производња ван система за наводњавање је изузетно несигурна и не препоручује се.

У периоду пострне сетве соје земљиште је обично суво, а потребно је земљиште за сетву припремити у кратком временском периоду. Из овога разлога за пострну сетву соје препоручују се земљишта лакшег механичког састава, као што су алувијуми, песковите иловаче, черноземи, дакле земљишта добре структуре и повољног водног, ваздушног и топлотног режима.

Након жетве озимог јечма или пшенице најважније је одмах припремити земљиште, јер са сваким даном закашњења у сетви пострни усев све касније улази у фазе наливања и сазревања што отежава његову жетву.
Изношење сламе са парцеле на којој се планира пострна производња значајно би одложило сетву, па је најбоље да се слама уситни ситнилицама још приликом комбајнирања.

Најрационалнији вид припреме земљишта у оваквим ситуацијама је тањирање земљишта на дубину од 10 цм. Након обраде земљишта битно је пострну соју што пре посејати.
У летњим месецима земљиште нема довољно влаге, па је пострни усев потребно наводњавати. Понекад се парцела за пострну сетву наводњава и предсетвено.
Заливне норме у почетним фазама развоја пострног усева су мање, обично 30 мм, а касније, зависно од потреба износе и 50 мм.

Приноси пострне соје у просеку су 2 до 2,5 т/ха, уз поштовање наведених агротехничких мера и добру контролу корова у усеву соје. – сорте кратке вегетације уз наводњавање.

Izvor: poljosfera.rs

Соја као пострни усев – сорте кратке вегетације уз наводњавање

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Oblasti sa najvećim učešćem gazdinstava koja navodnjavaju zemljište su Pčinjska, Nišavska i Zlatiborska

Izgradnja nove crpne stanice "Stari Banovci" sa potisnim cevovodom, u opštini Stara Pazova služiće za potrebe Ističnog Srema, a investicija je vredna 2,5 miliona evra.

Navodnjavanje u poljoprivredi je jedan od prvih uslova kvalitetne i uspešne proizvodnje. Iako navodnjavanje površina pod kukuruzom na našim prostorima ne predstavlja uobičajenu praksu, ono je moguće i isplativo.

Mnogi ratari su nezadovoljni ovogodišnjim rodom kukuruza koji je lošeg kvaliteta zbog visokih temperatura koje su bile dominantne. Ipak, jedan proizvođač je uz zanimljiv 'eksperiment' ostvario nikad bolje prinose.

Temperatura zemljišta i vazduha je najčešće klimatski faktor koji ima odlučujuću ulogu u određivanju pogodnosti uslova za gajenje vinove loze. Visoke temperature obično prati niska vlažnost zemljišta i vazduha što može posebno biti štetno za vinovu lozu.

Poljoprivrednici iz Vojvodine, njih 707, potpisali su danas ugovore za nabavku opreme za navodnjavanje u ukupnoj vrednosti od 714 miliona dinara, od čega je iz pokrajinskog budžeta obezbeđeno 370 miliona dinara subvencija. Realizacijom tih investicija u Vojvodini će se navodnjavati još preko 2.500 hektara oranica.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета