Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ovaj zanat iskusniji domaćini koji prave vino u kućnim podrumima za sopstvene potrebe su naučili od svojih starih. Oni koji nemaju privilegiju da uče od svojih starijih mogu sami da se okušaju u pravljenju vina.

Ako se pitate kako da napravite vino kod kuće, dobiće te odgovor da je za to potrebno mnogo znanja i veštine - počev od izbora grožđa do stilizacije vina. to nije razlog da u sopstvenom podrumu ne dobijete vino, koje je ponekad bolje od jeftinih industrijskih.
Ali ne odustajte jer to nije razlog da u sopstvenom podrumu ne dobijete vino, koje je ponekad bolje od industrijskih. Nevažno da li imate hektar vinograda ili ga gajite samo radi svojih potreba u dvorištu. Potrebno je samo malo hrabrosti da se mladi domaćin upusti u pravljene vina u spostvenom podrumu. Otprilike tri kilograma grožđa daju litar vina.

Za kućno pravljenje vina dovoljno je uzeti zdravi i zrelo, ali ne i prezrelo grožđe. Grožđe se ne pere, jer su na bobicama plesni i kvasci koji treba da podstaknu fermentaciju. Postoje razne vrste vina, zavisno od vrste i sorte groždja, do tehnologije pravljenja vina i načina obrade vina, koje odražavaju raznolikost klime i tla na kojem su uzgojene različite vrste vinove loze.  Od sorte groždja zavisi ukus vina, prevedeno znači da nisu sva grožđa za vino.

Muljanje -  Ako nemate mašinicu onda morate sami ručno izmuljati groždje, da bi se zrna groždja pustila sok, zatim procedite vino i lagano ispresujte bobice. Eto dobili ste za početak groždjani sok poznatu širu. Za belo vino, potrebna vam je čista šira, bez bobica, a ako hoćete crveno vino, ostavićete još nedelju dana širu pomešanu za kožicom bobica da se puste boje i tanini iz kožice groždja. Pri gnječenju groždja se stavlja vinobran 10gr/100 l vina, da bi se eliminisali štetni i divlji kvasci.

U sud gde ste stavili grožđe tj; širu ostavi te da miruje da bi se na dnu suda skupio talog od groždja i od izumrlog divljeg kvasca koji pada dole nakon stavljanja vinobrana.

Fermentacija vina - Dodajte vinski kvasac ili prepustite prirodno kvascu da vam pravi vino. U ovom procesu vino mora da stoji na toplom, da uz pomoć kvasca počne pretvaranje šećera iz šire u alkohol. Vino se nakon ferementacije, za koju ćete znati da se završila kada vino prestane da se komeša, opet se vino mora procediti i prečistiti. Fermentacija vina traje oko 3-4 nedelje. Nakon fermentacije se opet dodaje vinobran da bi se prekinuli procesi fermentacije koji mogu dovesti do stvaranja sirćetne kiseline. Dodavanjem vinobrana u vino dobijamo SO2.

Da bi vino bilo ukusno za piće, bez gorčine, od 100 kg grožđa, ceđenjem ne biste trebali dobiti više od 60 litara.  Velika razlika između belog i crvenog vina sadržana je u procesu fermenatcije, naime, crveno vino fermentiše zajedno sa pokožicom, dok se belo presuje i sok uglavnom odvaja od komine pre fermentacij.

Pretakanje vina - Tokom jedne godine treba da prelijete vino 2 do 3 puta, ako ga do tada ne popijete.

Tradicionalno se za vrhunska vina koriste manje ili jače nagorela, tostirana barikirana burad. U buretu dolazi do malolaktičke fermentacije tokom koje se jabučna kiselina pretvara u nežniju mlečnu, čime vino dobija na finoći i pitkosti. Tu uglađenost strukture dodatno će zaokružiti glineni i betonski sudovi ili više puta korišćena burad, dok će novi barik dodati i promeniti ukuse, intenzivirati začinske arome, ali i zaokružiti telo. Tokom perioda sazrevanja sedimenti poput mrtvih ćelija kvasca i sićušni komadići grožđa talože se na dnu suda odakle ih treba odstraniti. To se može obaviti izvlačenjem izbistrenog sloja. Ukoliko je vino i dalje mutno ili previše taninsko, može se doraditi i izbistriti upotrebom ribljeg mehura, belanca, ili bentonitne gline koja će vezati čvrste materije koje je kasnije lako odstraniti.

Već posle prvog ili drugog pretakanja vaše fino je gotovo i spremno za konzumaciju i punjenje u flaše, ali je to mlado vino. 

Agroinfo.rs

Kako do vina u kućnoj radinosti?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Sezona je kišeljenja kupusa, ali je dobro znati neke male trikove kako ne biste napravili greške koje vas mogu koštati krajnjeg kvaliteta ovog povrća.

Zimnica je već uveliko na našim trpezama i poznati smo po tome da volimo da je konzumiramo u velikim količinama tokom zime. Međutim, koliko je ona zapravo zdrava?

Kupinovača je voćna delikatesna rakija dobijena destilacijom profermentisanog kljuka svežih plodova ili šire kupine. Ova vrsta rakije je veoma cenjena, a naročito ako se pravi od divljih plodova.

Bilo da je u svom klasičnom obliku, rastopljena, u kolačima i slično, čokalada je univerzalna poslastica koju svi volimo. Brojne su vrste ovog slatkiša, ali postoji nešto što je zajedničko za sve čokolade i što im daje taj poseban ukus.

Iskoristite ostatke voća kao što su kora od jabuke i jezgro, nakon što ste pojeli sveže jabuke ili ih pripremili za neku voćnu poslasticu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета